W ramach trwającego Synodu o synodalności zostaną powołane specjalne komisje do zajęcia się skomplikowanymi kwestiami, które wyłoniły się podczas dotychczasowych obrad. W tym samym czasie uczestnicy zgromadzenia synodalnego będą zaproszeni do skupienia się na pytaniu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”
. O ostatnich krokach poczynionych w procesie synodalnym poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zwołanej w Watykanie przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.
Utworzenie komisji do zbadania skomplikowanych kwestii jest inicjatywą samego Papieża. Chodzi o tematy, które wymagają pogłębionej refleksji. Franciszek zwrócił uwagę na 10 takich kwestii. Są to: niektóre aspekty związane z relacjami między katolickimi Kościołami wschodnimi a Kościołem rzymskokatolickim, słuchanie krzyku ubogich, misja w środowisku wirtualnym, rewizja formacji kapłańskiej (Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis) w perspektywie synodalnej misyjności, niektóre kwestie teologiczne i kanoniczne co do konkretnych form posług stałych, przegląd w perspektywie synodalnej i misyjnej dokumentów organizujących relacje między biskupami, przedstawicielami życia konsekrowanego oraz stowarzyszeniami kościelnymi, niektóre aspekty posługi biskupa w perspektywie synodalnej (zwłaszcza: kryteria selekcji kandydatów do sakry biskupiej, funkcja sędziowska biskupa, natura i przebieg wizyt Ad limina apostolorum), rola reprezentantów papieskich w perspektywie synodalnej i misyjnej, kryteria teologiczne i metodologie synodalne dla wspólnego rozeznania kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, pastoralnych i etycznych, przyswojenie owoców drogi ekumenicznej w praktyce kościelnej.
Komisje będą się składać z pasterzy i ekspertów z całego świata. Mają pracować w duchu synodalnym i pod koordynacją sekretariatu synodu. Będą też wspierane przez dykasterie watykańskie. W tym samym czasie październikowe zgromadzenie będzie mogło skoncentrować się na kluczowym pytaniu synodu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”.
Jednocześnie ze względu na rolę parafii w życiu Kościoła odbędzie się międzynarodowe spotkanie proboszczów dla lepszego wysłuchania ich perspektywy.
W tym samym czasie na poziomie lokalnym diecezje i parafie są zaproszone do pielęgnowania dobrych praktyk, jakie powstały w związku z synodem.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.