Synod: powstaną komisje, które zgłębią 10 tematów wyłonionych podczas synodu

W ramach trwającego Synodu o synodalności zostaną powołane specjalne komisje do zajęcia się skomplikowanymi kwestiami, które wyłoniły się podczas dotychczasowych obrad. W tym samym czasie uczestnicy zgromadzenia synodalnego będą zaproszeni do skupienia się na pytaniu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”

. O ostatnich krokach poczynionych w procesie synodalnym poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zwołanej w Watykanie przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Utworzenie komisji do zbadania skomplikowanych kwestii jest inicjatywą samego Papieża. Chodzi o tematy, które wymagają pogłębionej refleksji. Franciszek zwrócił uwagę na 10 takich kwestii. Są to: niektóre aspekty związane z relacjami między katolickimi Kościołami wschodnimi a Kościołem rzymskokatolickim, słuchanie krzyku ubogich, misja w środowisku wirtualnym, rewizja formacji kapłańskiej (Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis) w perspektywie synodalnej misyjności, niektóre kwestie teologiczne i kanoniczne co do konkretnych form posług stałych, przegląd w perspektywie synodalnej i misyjnej dokumentów organizujących relacje między biskupami, przedstawicielami życia konsekrowanego oraz stowarzyszeniami kościelnymi, niektóre aspekty posługi biskupa w perspektywie synodalnej (zwłaszcza: kryteria selekcji kandydatów do sakry biskupiej, funkcja sędziowska biskupa, natura i przebieg wizyt Ad limina apostolorum), rola reprezentantów papieskich w perspektywie synodalnej i misyjnej, kryteria teologiczne i metodologie synodalne dla wspólnego rozeznania kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, pastoralnych i etycznych, przyswojenie owoców drogi ekumenicznej w praktyce kościelnej.

Komisje będą się składać z pasterzy i ekspertów z całego świata. Mają pracować w duchu synodalnym i pod koordynacją sekretariatu synodu. Będą też wspierane przez dykasterie watykańskie. W tym samym czasie październikowe zgromadzenie będzie mogło skoncentrować się na kluczowym pytaniu synodu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”. 

Jednocześnie ze względu na rolę parafii w życiu Kościoła odbędzie się międzynarodowe spotkanie proboszczów dla lepszego wysłuchania ich perspektywy. 

W tym samym czasie na poziomie lokalnym diecezje i parafie są zaproszone do pielęgnowania dobrych praktyk, jakie powstały w związku z synodem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
24°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
wiecej »