Benedykt XVI mianował ks. Roberta Dwayne’a Grussa biskupem diecezji Rapid City. Nowy biskup przed wstąpieniem do seminarium był przez kilka lat pilotem cywilnym i nauczycielem lotnictwa.
Biskup-nominat urodził się 25 czerwca 1955 r. w Texarkana w stanie Arkansas. Ma dyplom inżyniera po studiach w stolicy stanu Wisconsin – Madison. Następnie zdobył licencję pilota przewozów handlowych po ukończeniu uczelni w Tulsie w stanie Oklahoma. Później wstąpił do seminarium duchownego, kształcił się na Uniwersytecie św. Ambrożego w Davenport oraz w Kolegium Północnoamerykańskim i na Angelicum w Rzymie. Uzyskał dyplom z duchowości w Instytucie Formacji Kapłańskiej w Omaha w stanie Nebraska.
2 lipca 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym rozpoczął posługę duszpasterską w diecezji Davenport. W latach 1994-2004 pracował tam jako wikary i proboszcz w pięciu różnych parafiach, a następnie był odpowiedzialny za powołania w swej diecezji (2004-07), kanclerzem kurii i dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Stanach Zjednoczonych (2005-07) oraz wicerektorem Kolegium Północnoamerykańskiego w Rzymie (2007-10). Od 2010 był rektorem katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Davenport. Od 2007 r. jest kapelanem Jego Świątobliwości.
Diecezja Rapid City, położona na południu stanu Południowa Dakota, istnieje od 4 sierpnia 1902 r. (początkowo jako diecezja Lead, obecną nazwę nosi od 1 sierpnia 1930 r.) i wchodzi w skład metropolii Saint Paul and Minneapolis. Na obszarze ponad 11,3 tys. km kw. mieszka tam ok. 240 tys. ludzi, wśród których jest przeszło 25 tys. katolików. W prawie 90 parafiach pracuje tam nieco ponad 50 księży diecezjalnych i zakonnych.
Diecezja była nieobsadzona od 30 czerwca ub.r., gdy ówczesny jej biskup Blase Joseph Cupich został mianowany nowym biskupem Spokane. Nowy pasterz – bp R. D. Russ będzie ósmym ordynariuszem diecezji od początku jej istnienia.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...