Emerytowany niemiecki kardynał kurialny Walter Kasper uważa, że Kościół katolicki potrzebuje odnowy, gdyż katolicyzm masowy już się skończył. W tej sytuacji pokłada on nadzieję w „kreatywnej mniejszości”, z której mógłby się ukształtować odnowiony Kościół. Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami przy okazji prezentacji we Frankfurcie nad Menem swej nowej książki „Kościół katolicki”.
Wyrażając zaniepokojenie brakiem komunikacji na wszystkich płaszczyznach Kościoła, kardynał przypomniał potrzebę rozważenia „zasady synodalnej”. Jednocześnie pozytywnie ocenił rozpoczęty przez Niemiecką Konferencję Biskupów proces dialogu wewnątrz Kościoła. Zastrzegł jednak, że inicjatywa ta może być dopiero „początkiem początku”. Komentując trwającą obecnie dyskusję na temat sytuacji Kościoła katolickiego, hierarcha zalecił „słowne rozbrojenie”.
Książka, która ukazała się w tych dniach nakładem niemieckiego wydawnictwa Herdera, stanowi spełnienie dawnych marzeń byłego dostojnika watykańskiego. Wyraził on nadzieję, że dzięki tej publikacji przyczyni się do „radości z Boga i z Kościoła”. Autor książki przyznał, że wprawdzie Kościół nosi na sobie „ciemne plamy”, ale mimo wszystko jest „piękny i wspaniały”.
78-letni obecnie kardynał Kasper, zanim 16 marca 1999 został sekretarzem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, był od kwietnia 1989 biskupem niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, a wcześniej – profesorem teologii w Tybindze. Na konsystorzu 21 lutego 2001 Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską. Wkrótce potem papież mianował go przewodniczącym wspomnianej Papieskiej Rady. Kardynał ustąpił z tego urzędu 1 lipca ub.r.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.