Szesnastu nauczycieli z całej Polski otrzymało we wtorek tytuły "Wychowawca roku" w konkursie organizowanym po raz trzeci w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Celem konkursu jest podkreślenie wychowawczej roli nauczycieli.
"Serdecznie gratuluję (...) wspaniałym wychowawcom, którzy cieszą się niekwestionowanym autorytetem wśród swoich uczniów i są - jestem o tym przekonana - przez nich kochani. Aby jak najwięcej było w polskiej szkole ludzi z pasją, mądrych, docenionych, do których zawsze mogą przyjść uczniowie ze swoimi problemami, wiedząc, że znajdą zrozumienie i wsparcie" - napisała pierwsza dama Anna Komorowska w liście do uczestników uroczystości, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Trzeba robić swoje, najlepiej jak się potrafi; trzeba lubić swoją pracę, swoich uczniów; trzeba mieć w sobie entuzjazm i zarażać innych swoim entuzjazmem - takie cechy dobrego nauczyciela, wychowawcy wymienia Małgorzata Sandułow, nauczycielka klas I-III Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie, "Wychowawca roku 2011 w woj. zachodniopomorskim". W trzyletniej historii konkursu zdobyła ona tytuł wychowawcy roku już po raz drugi; poprzednio w 2009 r.
Z kolei "Wychowawca roku 2011 w woj. lubelskim" - Sabina Poświatowska, nauczycielka matematyki, informatyki i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Puławach, zaznacza, że nauczyciel-wychowawca powinien bardzo dobrze znać swoich uczniów i ich rodziców, ich środowisko. "Nauczyciel musi też być wymagający i zawsze sprawiedliwy w ocenie" - podkreśliła. "Sama takich nauczycieli najbardziej szanowałam, teraz staram się właśnie taka być" - dodała.
Laureaci konkursu oprócz dyplomów, które wręczył im szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski, otrzymali także granty wysokości 1,5 tys. zł na realizację inicjatyw wychowawczych.
Kandydaci do tytułu "wychowawcy roku" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl Do etapu finałowego zakwalifikowało się 10 wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów można było głosować za pośrednictwem sms-ów i kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych.
Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą. Propaguje wzory zachowania i standardy funkcjonowania szkoły, jako instytucji. W ramach programu organizowane są m.in. specjalne warsztaty dla nauczycieli; w latach 2007-2011 uczestniczyło w nich ponad 3,5 tys. osób. Obecna piąta edycja programu odbywała się pod hasłem "Rodzice z nami". W roku szkolnym 2010/2011 do programu zgłosiło się około 5 tys. szkół.
Patronat honorowy nad programem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej programowi patronował prezydent Lech Kaczyński.
Konkurs "Wychowawca roku organizowany jest od 2009 r.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.