Reklama

Kraków: Wystawa przypominająca pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II

Obejrzeć ją można na skwerze przed "oknem papieskim".

Reklama

Wystawę "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979" przypominającą pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski można oglądać od czwartku na skwerze naprzeciwko Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ekspozycję, której ciekawostką jest rekonstrukcja papamobile z tej wizyty przygotował IPN.

Jak przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas otwarcie wystawy, przypada ona dokładnie 45 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny. "To był czas jeszcze Polski zniewolonej, a dopiero na skutek tej pielgrzymki zaczęła ona wzrastać, wznosić się do lotu, poprzez rozsadzanie niejako od wewnątrz systemu komunistycznego" - mówił abp Jędraszewski.

Zaznaczył on, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II "rodziła się w wielkich bólach, władza komunistyczna robiła wszystko, żeby jeśli nie dopuścić do niej, to przynajmniej maksymalnie opóźnić jej przybycie do Polski". "Ograniczenia zatem były ogromne od samego początku, ale niezłomna wola Ojca Świętego by przynieść tutaj orędzie wolności, by pokrzepiać ludzi, by dać nadzieję, to wszystko powoli, powoli sprawiało, że kruszały pęta komuny (), a my możemy cieszyć się niepodległą suwerenną ojczyzną" - podkreślił metropolita krakowski.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wskazał, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II pozwoliła Polakom "zamknąć bramy pragnienia niepodległości i zaprowadzić Polskę długą drogą do wolnej i niepodległej Polski".

"I choć dzisiaj wśród nas nie ma funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, nie ma milicjantów, to jednak walka o duchową tożsamość, o ducha narodu polskiego wciąż trwa. Jest prowadzona innymi narzędziami, poprzez historyczną amnezję, poprzez wymazanie z historii, poprzez próby wymazania z historii i z podstawy programowej ministerstwa edukacji i nauki wielkiego dziedzictwa Jana Pawła II. Ta walka jest prowadzona za sprawą amnezji historycznej albo czasem, to dotykało także świętego papieża Polaka Jana Pawła II, za sprawą ordynarnego kłamstwa" - powiedział prezes IPN.

Wystawę "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979" można oglądać w czwartek i piątek na pl. Franciszkańskim naprzeciw Kurii Metropolitalnej. Następnie odwiedzi ona Nowy Targ (8 czerwca).

Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN przedstawia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką jest prezentacja papamobile - pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu papieża w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Według zapowiedzi IPN, wystawę w Krakowie uświetni pokaz filmu dokumentalnego "Dziewięć dni, które zmieniły Polskę". Będzie prezentowany cyklicznie na ekranie umiejscowionym w przestrzeni wystawy, na pl. Franciszkańskim. Obraz wyprodukowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wykorzystuje fragmenty filmu "Pielgrzym" z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W przestrzeni wystawy przygotowano także miejsce, gdzie IPN będzie rejestrować wspomnieniami świadków tych historycznych wydarzeń.(PAP)

rgr/ dki/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama