Za tydzień w Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza

Za tydzień w sobotę w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza zamordowanego w 1946 r. przez komunistów w Płokach w Małopolsce. W porządku chronologicznym jest to pierwszy duchowny męczennik polskich komunistów.

"Oczywiście, ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany w 1984 r., jest najbardziej znanym męczennikiem polskich komunistów i jest pierwszym ogłoszonym błogosławionym męczennikiem czasów PRL, ale w kolejności chronologicznej pierwszym zamordowanym był ks. Michał Rapacz" - powiedział PAP referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej ks. dr Andrzej Scąber.

Mszy z obrzędem beatyfikacji w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przewodniczyć będzie prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. On też przygotuje homilię, której fragment odczyta w języku włoskim. Pozostałą część przeczyta polski kapłan w języku polskim. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

Akt beatyfikacji nastąpi na początku mszy. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwróci się do kard. Semeraro z prośbą o beatyfikację. Będzie to prośba wypowiedziana w języku włoskim.

Biografię męczennika odczyta postulator procesu ks. prałat Paweł Ptasznik, a kard. Semeraro odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza ks. Michała Rapacza błogosławionym. W tym momencie odsłonięty zostanie obraz z podobizną nowego błogosławionego. Namalowała go Honorata Wojczyńska, specjalizująca się w sztuce sakralnej absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obraz olejny na płótnie powstał na podstawie zdjęć ks. Rapacza.

Jednocześnie z odsłonięciem obrazu do kościoła wniesiony zostanie relikwiarz ze szczątkami męczennika. W procesji wniesienia uczestniczyć będzie prawdopodobnie przedstawiciel rodziny i mieszkaniec parafii Płoki. Srebrne naczynie powstało w Rzymie. Wykonała je wyspecjalizowana firma. Relikwiarz ma kształt krzyża oplecionego gałązkami oliwnymi, co symbolizuje męczeństwo, ale też, dzięki motywowi roślinnemu, nawiązuje do miejsca, lasu, gdzie zginął duchowny.

Doczesne szczątki nowego błogosławionego, pozyskane z ekshumacji przeprowadzonej w kwietniu przez Instytut Pamięci Narodowej, umieszczone są w centralnej części relikwiarza. Pozostałe szczątki znajdują się w sarkofagu ustawionym przy bocznym ołtarzu w kościele w Płokach.

Parafia w Płokach jest głównym miejscem kultu nowego błogosławionego. "Po beatyfikacji zarówno relikwiarz, jak i obraz trafią do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach" - powiedział PAP rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Uroczystości odsłonięcia obrazu i wniesienia relikwiarza na ołtarz łagiewnickiej świątyni towarzyszyć ma hymn beatyfikacyjny w wykonaniu chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autorami pieśni są krakowscy duszpasterze. Ks. Artur Czepiel napisał słowa, ks. Grzegorz Lenart skomponował muzykę. W utworze zaczynającym się od słów "Z serca Beskidów Pan Cię powołał" jest podziękowanie za męczeństwo.

Na beatyfikację do łagiewnickiej bazyliki wejdzie ok. 2 tys. osób z biletami - to wierni zgłoszeni przez parafie (po pięciu wiernych z parafii). Wejście odbywać się będzie od godz. 9.00 do 10.00. W środku będzie również ok. 500 księży, w tym ok. 30 biskupów i kardynałów. Spodziewani są również przedstawiciele lokalnych władz. Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości na błoniach przed bazyliką. Z myślą o nich działać mają dwa telebimy.

Parkingi dla samochodów i autokarów znajdą się przy Centrum Jana Pawła II i przy ul. Tadeusza Motarskiego. Na terenie sanktuarium posługę będą pełnić patrole Maltańskiej Służby Medycznej. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 150 osób, w tym policjanci, strażacy, harcerze i wolontariusze.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacyjny ks. Rapacza w 1992 r.

Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie w Małopolsce. Po ukończeniu seminarium duchownego w Krakowie pracował jako wikary w Płokach w gminie Trzebinia. Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, stał się celem ataków komunistów. Nakłaniano go do tego, aby opuścił Płoki. Mimo ostrzeżeń postanowił zostać.

W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa bojówka komunistyczna, która odczytała ks. Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
23°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
wiecej »