„Madonny cudami słynące” – to tytuł albumu malarstwa i poezji, jaki ukazał się nakładem wydawnictwa Norbertinum. Marlena Nizio, uznana artystka, uczennica zmarłego niedawno, wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego, namalowała własne wersje 21 znanych wizerunków Matki Bożej z Polski i zagranicy, zaś Józef Pless o każdym z nich napisał wiersz i notę historyczną.
We wstępie do książki znany kaznodzieja bp Józef Zawitkowski z Łowicza podkreśla, że „modli się wierszami” Plessa. – Nie mogę napisać recenzji Twych wierszy , bo one są modlitwą, a tego gatunku literackiego jeden jest tylko Recenzent – Ten, który Jest – zwierza się biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Do Marleny Nizio zwraca się natomiast z pochwałą, że maluje „piórem Gabryela”.
Na niespełna stu stronach albumu można znaleźć wizerunki i strofy poetyckie odnoszące się do tak znanych obrazów i ikon, jak Matka Boska Częstochowska, Ostrobramska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Licheńska – Bolesna Królowa Polski, z Guadalupe, Włodzimierska itp. Są też wizerunki z sanktuariów o zasięgu lokalnym: Matka Boska Piaskowa – Pani Krakowa, Cierpliwie Słuchająca z Rokitna, Matka Miłosierdzia, zwana Płaszczową z Sardynii itd. Matka Boska bowiem „tysiąc ma imion i wszystka jest piękna w swoich obrazach” – podkreśla bp Zawitkowski.
„Matko biało-czerwona znad Wisły, ciągłym zamyśleniem swoim wprowadzasz mnie w poezję. Matko, moje wzruszenie to znak, że noszę w sobie cień krzyża i niezachwiane pragnienie wiary” – modli się Pless do Maryi z Jasnej Góry. Pocieszycielkę Strapionych z moskiewskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego prosi: „Matko mojej codziennej poezji, na zawsze bądź ze mną, trwaj w duchowym pejzażu”. – Ave Matko, po trzykroć zakryj przed Synem ludzkie zło – woła poeta do Matki Boskiej od Wykupu Niewolników. A przed obrazem Matki Bożej Płaszczowej wyznaje, że „Jej oddech ciepłem tchnie i nadaje sens naszemu życiu”.
Marlena Nizio to uczennica Jerzego Nowosielskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miała 25 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w pond 50 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Ósma stacja drogi krzyżowej jej autorstwa znajduje się w stałej ekspozycji w muzeum przy sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku.
Józef Pless to poeta, autor pięciu tomików wierszy, a także prozaik i tłumacz poezji niemieckiej na polski i polskiej na niemiecki. Napisał biografię „O Wojtku Siemionie”, za którą otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Jest również animatorem wydarzeń kulturalnych.
Marlena Nizio, Józef Pless, „Madonny cudami słynące”, Norbertinum, Lublin 2010, ss. 92.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.