Reklama

O chrześcijańskie przesłanie polskiej prezydencji w UE

O to, by polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej przypominało Europie o jej chrześcijańskich korzeniach modlić się będą 1 lipca na Przełęczy Salmpolskiej między Szczyrkiem a Wisłą chrześcijanie różnych wyznań.

Reklama

Ekumeniczną modlitwę na Białym Krzyżu organizuje ewangelicki duchowny ks. Jan Byrt, który w 2003 roku ustawił tu dwie kamiennie tablice z dziesięcioma przykazaniami.

Tym razem w dniu, kiedy rozpocznie się prezydencja Polski w Radzie UE, luterański duchowny chce polecać Bożej opiece w modlitwach ekumenicznych Europę i Beskidy. „To jest nasz obowiązek i to musimy zrobić. Jako wierzący górale nie możemy stać z boku i się tylko przyglądać” – podkreśla.
Duchowny wyjaśnia, że potrzebna jest modlitwa o mądrość w podejmowaniu decyzji przez rodaków w Unii Europejskiej. Aby te podejmowane decyzje z chwilą objęcia przewodnictwa w UE były zgodne ze Słowem Bożym. Aby Europa mogła odczuć w czasie naszego przewodniczenia Unii Europejskiej, że dla Polaków Słowo Boże jest najważniejsze, że jest najważniejszym kodeksem. "Chcemy przypomnieć raz jeszcze o naszych chrześcijańskich korzeniach Europy” – podkreśla ks. Byrt.
Uczestnicy modlitwy, która rozpocząć się ma o 9.30, wypuszczą na koniec białe gołębie – symbol Ducha Świętego i pokoju.
Luterański duchowny, kierujący filialną parafią w Szczyrku Salmopolu, zasłynął m.in. z budowy ołtarza europejskiego w Beskidzie Śląskim, przy którym odbywają się co jakiś czas nabożeństwa ekumeniczne o pomyślność Europy. Duchowny rozdawał koszulki i opaski z biblijnymi cytatami, organizował kolonie dla biednych dzieci. Doprowadził do tego, że na jednym z autobusów umieszczono slogan "Wierzysz w Boga? Nie jesteś sam!", co było odpowiedzią na ateistyczne prowokacje na całym świecie.
Nazwa przełęczy Biały Krzyż wzięło się od stojącego tu kilkumetrowego białego krzyża. Pierwszy krzyż na Przełęczy Salmopolskiej mieli postawić konfederaci barscy w 1772 roku, po przegranej bitwie z armią rosyjską pod Łodygowicami. Niszczejące symbole górale zastępowali nowymi aż do 1995 roku. Wtedy właśnie góral ze Śląska Cieszyńskiego, Aleksander Bojda wykonał z modrzewia krzyż i zawiózł go na lawecie na spotkanie z papieżem 22 maja 1995 roku w Skoczowie. Papież poświęcił symbol religijny.
Obecnie na drewnianej tablicy pod pomalowanym na biało, zadaszonym krzyżem z krucyfiksem umieszczono m.in. cytat z Ewangelii „Abyście pokój we mnie mieli... Jam zwyciężył świat”( J 16, 23) oraz słowa Jana Pawła II – „Autentyczny ekumenizm jest łaską prawdy”. Biały krzyż, nazywany także Krzyżem Zgody Chrześcijan, ma przypominać, że chrześcijanie różnych wyznań mogą ze sobą zgodnie żyć.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PREZYDENCJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama