Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K.
"Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia" - poinformował rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.
Superkomputer "Zeus" wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji czy obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii m.in. w pracach CERN-u. Używa się go również do lokalizacji obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
Pamięć dyskowa "Zeusa" wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops (jednostka wydajności komputerów - PAP).
W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze trzy polskie komputery. 163.miejsce zajął gdański komputer "Galera Plus", na 364. pozycji uplasował się superkomputer "Nasza Klasa", a na 480. miejscu zanotowano komputer QXL Poland sp z o.o. W poprzednim zestawieniu, przygotowanym w listopadzie 2010 roku "Zeus" zajął 84 miejsce.
Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK, teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.
Zwycięzcą tej edycji rankingu został japoński superkomputer K. zainstalowany w RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) w Kobe, posiada 68,544 procesory SPARC64 VIIIfx, każdy o 8 rdzeniach, co oznacza 548,352 rdzenie. Jest to dwa razy więcej niż większość systemów notowana na liście superkomputerów Top 500. Na liście wyraźnie dominują jednak superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja.
Pełna lista najpotężniejszych komputerów na świecie jest dostępna na stronie: http://www.top500.org/list/2011/06/100
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.