Polska wymiera i musimy o tym mówić, bo troska o rodzinę jest prawem Bożym – powiedział dziś KAI abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ubolewał, że rodziny wielodzietne spotykają się w naszym kraju z lekceważeniem. Zapowiedział, że sprawa rodziny będzie jednym z głównych tematów rozpoczętego w Licheniu zebrania plenarnego Episkopatu.
Jednym ze spodziewanych tematów spotkania będzie sprawa obywatelskiego projektu ustawy, który eliminuje wszystkie wyjątki dopuszczające przerywanie ciąży. Projekt będzie czytany na najbliższym posiedzeniu Sejmu które rozpocznie się 28 czerwca. „Obrona życia to przecież bezwzględny priorytet związany z przykazaniem ‘nie zabijaj’ – powiedział KAI tuż przed rozpoczęciem obrad abp Józef Michalik. - Ważne jest dla nas byśmy przypominali o tym całemu Kościołowi - dodał przewodniczący KEP.
Najprawdopodobniej biskupi będą dyskutować nad wytycznymi w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich. Wymóg opracowania w ciągu roku takiego dokumentu nałożyła w maju na wszystkie episkopaty Stolica Apostolska.
Abp Michalik przypomniał dziś w rozmowie z KAI, że Polski episkopat już dwa lata temu uchwalił instrukcję na ten temat. Potwierdził też, że na obecnym spotkaniu biskupi wznowią ten temat w świetle majowej instrukcji watykańskiej. Tuż po publikacji tego dokumentu, rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch, powiedział KAI, że być może polskie wytyczne będą wymagały jakichś zmian lub uzupełnień.
Abp Michalik zapowiedział w rozmowie z KAI, że wśród tematów obrad znajdą się współczesne wyzwania, takie jak obrona życia czy wierności prawu naturalnemu w związku małżeńskim. Przypomniał, że sprawa rodziny jest od lat priorytetem w pracach KEP.
„Martwimy się, że wciąż zbyt mało jest szacunku – wśród władz, polityków, w parlamencie - wobec rodziny” – powiedział przewodniczący KEP. - A to musi znaleźć oddźwięk, bo Polska wymiera, Europa wymiera. Jeśli nam zależy na tym, żebyśmy zachowali Boże prawo, to musimy o tym mówić, a troska o rodzinę to jest Boże prawo” – mówił hierarcha. „Nie można tolerować powszechnego lekceważenia wobec rodzin wielodzietnych” – dodał abp Michalik.
Pytany o wyzwania, jakie stoją obecnie przed Episkopatem, metropolita przemyski odparł, że perspektywa biskupów jest dalsza niż konkretny miesiąc czy rok. Wśród niezmiennych priorytetów wymienił „utrwalanie fundamentów wiary, wytyczanie nowych dróg, dawanie nadziei ludziom, że jest możliwe bycie człowiekiem wierzącym o pięknej, mocnej uformowanej osobowości i duchowości”.
Abp Michalik dodał, że „do tego jest potrzebna formacja intelektualna” oraz, że w programie spotkania znajdzie się sprawa wychowania seminaryjnego, kapłańskiego i katechetycznego.
Obrady 355. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będą trwały od 24 do 25 czerwca. Odbywa się ono na terenie diecezji włocławskiej ze względu na jubileusz 600-lecia włocławskiej katedry. W niedzielę 26 czerwca biskupi wezmą udział w uroczystościach we Włocławku, którym będzie przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, wyznaczony przez Benedykta XVI legatem papieskim.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.