Reklama

Potrzeba niedopasowanych

"Potrzeba i dzisiaj uczciwych mężczyzn i kobiet, którzy nie będą się dopasowywali, którzy ręczą, w chrześcijańskiej wolności, za swą wiarę, którzy inaczej myślą, inaczej mówią i inaczej żyją“ – powiedział kard. Kasper podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Lubece.

Reklama

Do odważnego działania na wzór błogosławionych „męczenników z Lubeki” wezwał chrześcijan kard. Walter Kasper. "Potrzeba i dzisiaj uczciwych mężczyzn i kobiet, którzy nie będą się dopasowywali, którzy ręczą, w chrześcijańskiej wolności, za swą wiarę, którzy inaczej myślą, inaczej mówią i inaczej żyją“ – powiedział kardynał podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Lubece. Do chwały ołtarzy zostali dzisiaj wyniesieni trzej katoliccy kapłani: Johannes Prassek, Hermann Lange i Eduard Müller,którzy wraz z ewangelickim pastorem ks. Karlem Friedrichem Stellbrinkem w 1943 r. zostali straceni za stawianie oporu niemieckim narodowym socjalistom.

W uroczystości przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubece wzięło udział 9 tys. wiernych z 11 krajów. Była liczna delegacja przedstawicieli świata polityki i życia społecznego oraz 20 katolickich i 4 ewangelickich biskupów.

„Tych czterech duchownych jest także wzorem dla ekumenizmu“ – podkreślił wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Podział Kościoła jest sprzeczny z wolą Jezusa, i jest w obliczu wielkich wyzwań przed którymi stoją wspólnie chrześcijanie, skandalem” – dodał kard. Kasper. Podkreślił, że i dzisiaj na całym świecie to chrześcijanie są najbardziej prześladowani spośród wyznawców wszystkich religii.

„Niekiedy usprawiedliwiona, ale i bardzo często niesprawiedliwa krytyka, której doświadczają chrześcijanie w Niemczech nie powinna prowadzić do dopasowanego i wygodnego chrześcijaństwa kulturowego” – przestrzegł niemiecki hierarcha. Jego zdaniem kryzys wiarygodności chrześcijaństwa prowadzi do pytania o „odważne świadectwo“, które stoi u podstaw odbudowy chrześcijańsko-humanistycznej kultury na rzecz godności życia i przeciwko wojnie, przemocy i ksenofobii. "Chrześcijaństwo nie jest żadną religią dobrego samopoczucia, a bycie chrześcijaninem nie oznacza bycie kochanym przez każdego" - powiedział kardynał.

Podczas uroczystości beatyfikacyjnej uhonorowano także ewangelickiego pastora Karla Friedricha Stellbrinka. „Droga cierpienia czterech duchownych jest przykładem ekumenizmu męczenników” – powiedział ewangelicki biskup Gerhard Ulrich. „Chrześcijanie dzisiaj nie mogą być zmęczeni w swych wysiłkach w przezwyciężeniu podziałów między wyznaniami. Również przy dalej istniejących różnicach między chrześcijańskimi wyznaniami można powiedzieć: `to, co nas łączy jest silniejsze od tego co nas dzieli`” – powiedział przewodniczący luterańskiego Kościoła Północnej Łaby.

„Dla mnie, czterech męczenników z Lubeki beatyfikował sam Jezus” – powiedział bp Ulrich. Podkreślił, że „w czasach `zabójczej prawdy` narodowosocjalistycznych władców dali oni świadectwo chrześcijańskiej prawdy miłości Boga do wszystkich ludzi tak w słowie jak i w czynie”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama