Reklama

Festiwal kończy prezydencję

Festiwal chrześcijański 25 czerwca w Budapeszcie był jednym z wydarzeń związanych z kończącą się prezydencją Węgier w Komisji Unii Europejskiej.

Reklama

„Celem festiwalu było pokazanie radości z faktu, że przez pół roku Węgry przewodziły UE i były sercem Europy” – powiedział ks. Ferenc Bajzátha, proboszcz parafii św. Józefa w Budapeszcie, jeden z organizatorów festiwalu.

W jego organizację włączyło się dwanaście parafii i wspólnot chrześcijańskich Pestu i Budy, w tym dziewięć katolickich, wśród nich kościół koronacyjny pw. św. Macieja na Wzgórzu Zamkowym, a także dwie kalwińskie, w tym niemieckojęzyczna, i luterańska.

„Cieszymy się, że nasz kraj bezbłędnie wypełnił swoją misję – co znalazło swe uznanie również wśród innych krajów, mimo trudnych sytuacji, jak japońskie trzęsienie ziemi i tsunami czy polityczny kryzys w Afryce Północnej. Cieszymy się z nadchodzącego akcesu do UE naszych dobrych sąsiadów - Chorwacji, która od tysiąca lat związana jest z Węgrami. A dla naszej dzielnicy Józsefváros szczególną radość oznacza wypracowanie europejskiej strategii rozwoju dla społeczności romskiej – tego Europie bardzo brakowało” – powiedział ks. Bajzátha.

Kapłan wyraził też wdzięczność Benedyktowi XVI za okazaną życzliwość wobec Romów, przyjmując dwa tygodnie temu na audiencji ich delegację, w tym i z Węgier. „To powinno wydać owoce, bo nie tylko współczujemy Romom, ale też rzeczywiście pracujemy dla nich i z nimi” – zaznaczył ks. Bajzáth.

Przed kościołem św. Józefa występowały zespoły romskie. Grał światowej sławy jazzowy pianista i kompozytor cygański Béla Szakcsi Lakatos.

Z ramienia węgierskiego episkopatu wieczornej Mszy św. przewodniczył bp János Székely, krajowy koordynator duszpasterstwa Romów, autor wielu książek poświęconych Cyganom w tym niedawno wydanej pt. „Cygańska etnografia”.

W czasie Eucharystii wykorzystano fragment cygańskiej Mszy św., którą skomponował Gusztáv Varga, znany muzyk i kompozytor. Wykonał je cygański zespół „Kalyi Jag” (Czarny ogień). Było to prawykonanie utworu. Zespół działa od 33 lat. Oprócz działalności muzycznej, prowadzi trzy szkoły zawodowe dla Cyganów w Budapeszcie, Miszkolcu i w Kalocsa.

Po Eucharystii biskup poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, których autorką jest cygańska artystka Márta Bada.

Później była wspólna modlitwa ekumeniczna z protestantami, z wykorzystaniem śpiewów z Taizé, w intencji pojednania i solidarności. Po modlitwie odbyła się ekumeniczna dyskusja panelowa nt. wspólnoty romskiej z udziałem przedstawicieli trzech Kościołów chrześcijańskich.

„Węgry dobrze wypełniły swe zadanie. Bogu niech będą za to dzięki! I tym politykom, którzy okazali serce Europie, Cyganom i Węgrom!” – powiedział ks. Bajzátha.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WĘGRY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama