Prawie 80-letni biskup Jełgawy Antons Justs został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Łotwy (LBK). Zastąpił on na tym stanowisku emerytowanego obecnie arcybiskupa Rygi kard. Jānisa Pujatsa, który w br. zakończył ostatnią kadencję przewodniczącego. Wyboru dokonali uczestnicy obrad posiedzenia plenarnego episkopatu.
Nowym wiceprzewodniczącym LBK został biskup Rzeżycy (Rēzekne) i Agłony – Jānis Buls, a sekretarzem generalnym – biskup Lipawy Vilhelms Lapelis. Kadencja nowo wybranych władz trwać będzie trzy lata.
Bp Antons Justs urodził się 22 listopada 1931 we wsi Szkiele koło Varaklani we wschodniej Łotwie. W 1944, wraz z wycofującymi się wojskami niemieckimi rodzina Justsów opuściła kraj, osiedlając się w Lubece (Niemcy). Tam też przyszły biskup chodził do szkoły łotewskiej. W 1949, dzięki pomocy bp. Bolesława Sloskansa wyjechał na dalszą naukę do Belgii; w latach 1953-57 kształcił się w Instytucie Tomistycznym w Louvain (Lowanium), a w latach 1958-62 w Innsbrucku (Austria). Bp Sloskans wyświęcił go 11 lipca 1960 w Louvain na kapłana.
W 1962 młody kapłan wyjechał do pracy duszpasterskiej wśród emigrantów łotewskich w stanie Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1979-89 posługiwał w mieście Grafepole koło Waszyngtonu, potem też w innych miastach amerykańskich: w Waszyngtonie, Filadelfii, Nowym Jorku, Saint Petersburgu. Był ponadto kapelanem organizacji emigrantów łotewskich.
W 1992 na prośbę kard. Pujatsa przybył do swej ojczyzny, aby w ryskim seminarium duchownym wykładać teologię dogmatyczną i historię filozofii. W latach 1994-2005 był rektorem tej placówki. Na tym stanowisku zastało go mianowanie 7 grudnia 1995 przez Jana Pawła II pierwszym biskupem utworzonej 5 dni wcześniej diecezji jełgawskiej. Papież udzielił mu również osobiście sakry biskupiej 6 stycznia następnego roku w bazylice św. Piotra w Watykanie.
W 2005 hierarcha został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie reprezentuje on biskupów swego kraju w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.