UE potępia skazanie Andrzeja Poczobuta

Unia Europejska potępiła we wtorek skazanie przez sąd białoruski korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta, uważa ten wyrok za polityczny i apeluje do władz w Mińsku o natychmiastowe zaprzestanie prześladowań niezależnych mediów.

Poinformowała o tym PAP rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

"Potępiamy motywowany politycznie wyrok na korespondenta +Gazety Wyborczej+" - powiedziała Kocijanczicz. "Wyrok jest kolejnym przykładem prześladowań, jakie nastąpiły po wyborach (prezydenckich na Białorusi) w grudniu 2010 roku" - dodała rzeczniczka, powołując się na wspólne stanowisko Ashton i komisarza UE ds. polityki sąsiedzkiej Sztefana Fuelego.

"Apelujemy do władz białoruskich o zaprzestanie prześladowań niezależnych mediów" - podkreśliła Kocijanczicz.

Szefowa unijnej dyplomacji już drugi raz interweniuje w sprawie Poczobuta. W kwietniu wyraziła zaniepokojenie z powodu aresztowania dziennikarza i wezwała władze w Mińsku do natychmiastowego zaprzestania prześladowań niezależnych dziennikarzy.

W wydanym wtedy oświadczeniu podkreślono, że "UE zdecydowanie potępia wszystkie prześladowania, aresztowania i zastraszanie przedstawicieli niezależnych mediów białoruskich, a także naruszanie podstawowych praw człowieka, takich jak wolność słowa, wolność zgromadzeń i wolność mediów".

UE wezwała też wtedy władze białoruskie do "natychmiastowego zaprzestania oskarżania niezależnych dziennikarzy za rzekome zniesławienie lub na podstawie innych politycznie umotywowanych zarzutów" oraz "do podjęcia pełnej współpracy z przedstawicielem OBWE ds. wolności mediów".

Ponadto zatrzymanie Poczobuta zostało odnotowane w przyjętej przez ministrów spraw zagranicznych UE 20 czerwca deklaracji apelującej o zaniechanie represji wobec przedstawicieli opozycji i wolnych mediów, która równocześnie wprowadzała decyzję UE o nałożeniu sankcji gospodarczych na reżim Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na rosnące od grudnia represje na Białorusi.

W tej chwili unijnymi sankcjami (zamrożenie aktywów) objęte są trzy firmy finansujące reżim Alaksandra Łukaszenki. Poza tym ponad 200 osób związanych z reżimem lub bezpośrednio zaangażowanych w represjonowanie opozycji figuruje na czarnej liście UE osób objętych sankcjami zakazu wizowego i zamrożenia aktywów.

Korespondent "GW" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut został skazany we wtorek na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Czwartek
dzień
18°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
wiecej »