SWS apeluje o wycofanie przepisu o karaniu za znieważenie prezydenta

Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do Bronisława Komorowskiego o wycofanie przepisu przewidującego karę za znieważenie prezydenta. SWS proponuje, żeby prezydent podjął inicjatywę ustawodawczą, która wyeliminuje ten zapis z kodeksu karnego.

W środę Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis przewidujący karę do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie prezydenta jest zgodny z ustawą zasadniczą. "Oznacza to, że dobrego imienia Prezydenta Rzeczpospolitej nadal bronią policjanci, prokuratorzy i sądy, a nie szacunek dla państwa, jaki powinni odczuwać jego wolni obywatele" - pisze w piśmie do Komorowskiego Wojciech Borowik z zarządu SWS.

SWS przeciwne jest "takiej, policyjnej ochronie dobrego imienia jakiejkolwiek władzy". "To, do czego może prowadzić pozostawianie takich przepisów w kodeksach karnych, wskazuje ochrona dobrego imienia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z pomocą policyjnych pałek i dyspozycyjnych sądów" - przestrzega stowarzyszenie.

Zdaniem SWS choć polskie sądy i organy ścigania "wstrzemięźliwie korzystają" z tego artykułu, powinien on zniknąć z polskiego prawa. "Chodzi o to, by nikt nigdy nie miał pokusy korzystania z kodeksu karnego dla prokuratorskiej obrony dobrego imienia władzy. Uważamy, że kodeks cywilny służy temu wystarczająco" - pisze Borowik.

Stowarzyszenie apeluje do prezydenta Komorowskiego o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie eliminacji art. 135 p.2 kodeksu karnego z polskiego prawa. "Tym bardziej że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu może mieć w sprawie tego artykułu zdanie odmienne od polskiego TK" - dodaje SWS.

Trybunał rozważał zgodność z ustawą zasadniczą przepisu kodeksu karnego mówiącego, że "kto publicznie znieważa Prezydenta RP podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Pytanie prawne w tej sprawie skierował do TK w styczniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wątpliwości sądu pojawiły się przy rozpatrywaniu zażalenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na umorzenie śledztwa w sprawie znieważenia go m.in. przez Lecha Wałęsę słowami: "Durnia mamy za prezydenta". Uznania przepisu za zgodny z konstytucją chcieli przedstawiciele Prokuratury Generalnej i Sejmu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »