Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze zapowiedziała wznowienie dochodzenia ws. zbrodni do jakich dochodzi w Republice Demokratycznej Kongo. Tym razem chodzi zbadanie spraw od początku 2022 r.
Wschodnia prowincja kraju Kivu Północne, od lat nękana jest atakami ponad 120 grup militarnych, która starając się przejąć kontrolę nad zasobami regionu, dopuszczają się masowych zbrodni na ludności cywilnej.
Przez lata sytuacja w rejonie eskalowała w jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. W jego wyniku wysiedlonych zostało ponad 7 milionów ludzi. Wielu pozostaje bez możliwości dostarczenia im jakiejkolwiek pomocy.
Jedną z najaktywniejszych grup rebelianckich jest frakcja M23. Rebelia urosła w siłę ponad dekadę temu, gdy jej oddziały zajęły Gomę, największe miasto na granicy z Rwandą.
W sierpniu br. w wyniku walk między rebeliantami a prorządowymi oddziałami, zabitych zostało 16 osób cywilnych. Te walki naruszyły wcześniejsze zawieszenie broni, cele pomocy milionom przesiedleńców.
africanews ICC prosecutor announces renewed probe into alleged crimes in eastern CongoPo raz pierwszy trybunał haski wszczął dochodzenie ws. Konga dwie dekady temu, po latach trwającego tam konfliktu. W zeszłym roku rząd wniósł o zbadanie przestępstw popełnionych w Północnym Kiwu przez grupy zbrojne działające od 1 stycznia 2022 r.
W oświadczeniu prokurator MTK, Karim Khan powiedział, że ostatnie lata przemocy w Północnym Kiwu są „powiązane ze wzorcami przemocy i wrogości, które nękają region” od połowy 2002 r.
Najnowsze dochodzenie ws. zbrodni Północnym Kiwu „zbada całościowo, niezależnie i bezstronnie odpowiedzialność wszystkich podmiotów” zapowiada prokurator MTK.
Wcześniej Trybunał skazał już trzech rebeliantów związanych ze zbrodniami w rejonie Ituri we wschodnim Kongo.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.