Kadafi ma "samobójczy" plan

Reżim pułkownika Muammara Kadafiego ma plan zwany "samobójczym" - wysadzenie w powietrze Trypolisu w razie ataku na stolicę Libii powstańców - powiedział w czwartek wysłannik Kremla do Libii Michaił Margiełow w wywiadzie dla dziennika "Izwiestija".

"Premier libijski powiedział mi w Trypolisie: "jeśli rebelianci zajmą miasto, nakryjemy je rakietami i wysadzimy w powietrze" - oświadczył dziennikowi Margiełow, który w czerwcu przebywał w Libii, gdzie spotkał się z przedstawicielami władz, a także z władzami powstańczymi.

"Sądzę, że reżim Kadafiego może mieć tego rodzaju plan samobójczy" - dodał Margiełow.

Wysłannik Kremla podał w wątpliwość dane amerykańskiego wywiadu o tym, że amunicja libijskich sił rządowych jest na wyczerpaniu.

"Kadafi nie użył dotąd ani razu rakiety ziemia-ziemia, których ma więcej niż wystarczająco. Teoretycznie Trypolis może odczuwać brak amunicji do czołgów czy pocisków do broni palnej. Ale rakiet i materiału wybuchowego pułkownik ma sporo" - powiedział Margiełow.

Zdaniem tego wysłannika prezydenta Rosji do Afryki sytuację w Libii można znormalizować bez pułkownika Kadafiego, zwłaszcza, że, jak powiedział, "prawdziwa władza spoczywa w rękach premiera i innych członków rządu".

"To właśnie z tą pragmatyczną częścią reżimu należy negocjować. Tym się właśnie zajmujemy" - powiedział Margiełow.

Po środowych rozmowach w Waszyngtonie z prezydentem USA Barackiem Obamą i sekretarz stanu Hillary Clinton minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powtórzył stanowisko Moskwy w sprawie Libii; Rosja uważa, że zwaśnione strony powinny siąść do stołu rozmów.

Rosja powiadomiła w środę, że nie będzie uczestniczyć w spotkaniu grupy kontaktowej w sprawie Libii, które odbędzie się w piątek w Stambule, uważa bowiem, że jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ jest uprawniona do działania na rzecz rozwiązania kryzysu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LIBIA, ROSJA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
16°C Poniedziałek
dzień
wiecej »