Zastępca dyrektora wykonawczego UNICEF Ted Chaiban pilnie zaapelował o globalne zwrócenie uwagi na Sudan. Obecną sytuację w kraju nazwał „największym kryzysem przesiedleńczym na świecie”.
Chaiban podkreśla, że sytuacja w Sudanie, która nie wystarczająco przykuwa uwagę świata „nie może zostać zapomniana” gdyż bez interwencji „wiele osób umrze”.
W ocenie zastępcy dyrektora wykonawczego UNICEF Sudan wymaga takiego samego zwrócenia społeczności międzynarodowej uwagi na kryzys, jak Strefa Gazy i Liban.
Konflikt w Sudanie rozpoczął się w kwietniu 2023 r. Walki trwają między wojskiem Sudanu a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).
Od kwietnia 2023 r. w wojnie domowej w Sudanie zginęło 150 tys. osób. Wysiedlonych zostało już ponad 14 milionów osób a 8,5 miliona cierpi poważny niedobór żywności. Ponad 775 000 tys. znalazło się w obliczu głodu.
„Nigdy w ciągu pokolenia nie widzieliśmy takich liczb” - informuje UNICEF.
Alarmująca jest przy tym skala epidemii, w tym cholery, która spowodowała już ponad 700 zgonów.
Ostatnio RSF nasiliło ataki w prowincji Gezira. Dziesiątki osób zginęło, ataki spowodował też rozległe szkody materialne.
Z kolei wg. doniesień ONZONZ do zbrodniczych aktów dochodzi w Darfurze, w tym masowych gwałtów i przemocy na tle etnicznym.
Kraj stoi w obliczu potencjalnego ludobójstwa, które według międzynarodowych agencji pomocowych może już mieć miejsce.
Zobacz też:
The Wall Street Journal On the Front Lines of Sudan’s Civil War, a ‘Catastrophic Situation’ | WSJPoinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.