Co najmniej kilkanaście obiektów sakralnych zostało uszkodzonych w wyniku wczorajszych wichur, które przeszły nad kilkoma powiatami w diecezji radomskiej. Obecnie trwa szacowanie strat. Wiernych i parafie z powiatu opoczyńskiego odwiedzi dzisiaj biskup Henryk Tomasik.
Ekonom diecezji ks. Szymon Pikus poinformował, że uszkodzonych zostało co najmniej kilkanaście obiektów sakralnych m.in. w Żarnowie, Białaczowie, Petrykozach, Wrzeszczowie, Przedborzu, Czermnie i Drzewicy. - Otrzymaliśmy zgłoszenia na temat uszkodzonych dachów, ogrodzeń czy połamanych drzew - poinformował ks. Pikus.
Poważniejsze uszkodzenia wystąpiły w parafii św. Jana Chrzciciela w Białaczowie w powiecie opoczyńskim. - Wiatr zerwał dach domu parafialnego oraz częściowo blachę na dzwonnicy. Spadł także krzyż w dachu kościoła - informuje proboszcz parafii ks. Henryk Wójcik.
Uszkodzenia odnotowano także podczas wyładowań atmosferycznych. Między innymi w Stromcu i Młodocinie od uderzenia pioruna spaliła się instalacja elektryczna i sprzęt nagłaśniający.
Caritas Polska przekazała 200 tys. złotych dla poszkodowanych w wyniku wczorajszych wichur. Radomska Caritas szacuje, że zostało uszkodzonych ok. 500 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najgorsze są straty w uprawach, bowiem budynek można naprawić, natomiast uprawy - które są głównym źródłem utrzymania - już nie. Biskup radomski podjął decyzję, że 24 lipca odbędzie się zbiórka do puszek w diecezji.
Od jutra ma ruszyć wypłata zasiłków dla poszkodowanych po przejściu nawałnicy w łódzkiem i mazowieckiem. Mieszkańcy dostaną od 4 do 6 tys. złotych jednorazowej pomocy. Na razie trwa szacowanie szkód, ale już wiadomo, że wiele osób straciło dobytek całego życia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.