Reklama

"Nie brać udziału w życiu politycznym, to znaczy nie żyć"

Z okazji święta Matki Bożej Szkaplerznej tysiące pielgrzymów wzięły udział w sobotnich uroczystościach na Jasnej Górze. Większość z nich przybyła pieszo, natomiast 500 przyjechało z różnych zakątków kraju na rowerach.

Reklama

Na uroczystościach odpustowych Matki Bożej Szkaplerznej, które w sobotę odbyły się na Jasnej Górze pojawili się pątnicy z całego kraju. Pielgrzymi wzięli udział m.in. w sumie odpustowej, Drodze Krzyżowej i procesji maryjnej na wałach.

Największa z pielgrzymek - 77. Poznańska Piesza Pielgrzymka - liczyła prawie 2 tys. wiernych. Najmłodszy - pochodzący z Poznania - pielgrzym miał zaledwie 3,5-miesiąca. Drugą pod względem liczby pielgrzymów była 31. Piesza Pielgrzymka Przemyska. Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry 1400 osób z archidiecezji przemyskiej pokonało 380 km.

W trakcie sumy odpustowej, w której uczestniczyli głównie piesi pielgrzymi paulin o. Stanisław Baranowski powiedział, że "Kościół nie może przestać mówić tego co mówi słowo Boże, choć dla jakiejś partii jest to niewygodne". Dodał, że "nie brać udziału w życiu politycznym, to znaczy nie żyć". "Kościół nie może przestać mowić tego co mówi Słowo Boże, choć dla jakiejś partii jest to niewygodnwe (...) Demokracja pozbawiona wartości prędzej czy później przerodzi się w nowy totalitaryzm" - powiedział w homilii.

Obchody święta Matki Bożej Szkaplerznej co roku gromadzą tysiące wiernych z całego kraju. Większość przybywa do Częstochowy pieszo. Z tego powodu niektóre grupy musiały wyruszyć ze swoich miejscowości na początku lipca, żeby na czas dotrzeć na miejsce.

Jedną z ostatnich pielgrzymek jaka przybyła do Częstochowy była VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. W sobotę na rowerach - Aleją Najświętszej Maryi - wjechało pod sanktuarium 500 pątników m.in. z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tegoroczna pielgrzymka rowerowa odbyła się pod hasłem "Szukałem was - jesteśmy". Była dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze błogosławionego Jana Pawła II.

Pielgrzymów powitali paulin o. Robert Jasiulewicz oraz koordynator pielgrzymki ks. Jerzy Grochowski. O. Jasiulewicz powiedział, że pielgrzymi co prawda przyjechali na dwóch kółkach, ale na Jasną Górę sprowadziło ich przede wszystkim "wielkie serce". Dodał, że dla wszystkich powinni być wzorem "jak wspólnie się modlić".

"Są wśród was młodzi ludzie, nawet kilkuletni, ale i wiekowi, którzy przeżyli wiele lat w swoim życiu i nadal czują się młodymi. Dlatego przytoczę wam słowa błogosławionego Jana Pawła II" - powiedział bp Cieślik.

Bp Cieślik przypomniał, że papież, który "nawet wtedy kiedy był wiekowym mówił o tym, że czuje się młodym, bo przebywał tak wiele czasu z młodymi". Przytoczył słowa jednego z listów Jana Pawła II, który pisał, że "młodość powinna być wzrastaniem", dlatego ogromne znacznie ma obcowanie z przyrodą a "świat cały to taka piękna księga, księga przyrody otwarta dla każdego.

Patronem pielgrzymki jest Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której przewodniczy bp Edward Janiak.

Święto Matki Bożej z Karmel tradycyjnie znane także jako święto Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego bł. Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz (długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę nakładany na zakonny habit) dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia.

Góra Karmel leży w Izraelu. Ostatecznie święto Matki Bożej Szkaplerznej zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama