Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Polscy przedsiębiorcy uważają, że kobiety są bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, a ci są natomiast bardziej innowacyjni - wynika z badania IMAS "Kobiety w biznesie" na zlecenie Rzetelnej Firmy. Wskazano, że większość przepytanych firm zarządzana była przez panów.
Autorzy badania poinformowali, że w ankiecie wzięła udział podobna liczba przedstawicieli obu płci z mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Skupiono się na siedmiu aspektach: uczciwości, terminowości, komunikatywności, odpowiedzialności społecznej, innowacyjności, zaufaniu i rzetelności. "Choć obie płcie zostały generalnie ocenione bardzo wysoko, to jednak kobiety były lepiej postrzegane aż w czterech kategoriach, a mężczyźni tylko w jednej" - wskazano.
Według respondentów kobiety są bardziej uczciwe niż mężczyźni (81,3 proc. wobec 78,6 proc.). Kobiety są wysoko oceniane za dotrzymywanie terminów (80,8 proc.), w tym kryterium przewaga nad mężczyznami wyniosła 4,2 pp., badani stwierdzali też, że panie są bardziej komunikatywne (79,3 proc. wobec 77,3 proc.).
Według badania największą różnicę w postrzeganiu obu płci widać w przypadku odpowiedzialności społecznej, wynosi ona aż 8,7 pkt. proc. (kobiety 71,7 proc., mężczyźni 63 proc. Mężczyźni zostali ocenieni jako bardziej innowacyjni (75,8 proc. wobec 71,1 proc.), a w przypadku rzetelności i zaufania - jak dodano - odsetek wskazań był zbliżony.
W ocenie autorów badania na wyniki mogą mieć wpływ stereotypy płciowe. "Różnice w ocenach w takich obszarach jak odpowiedzialność społeczna czy terminowość mogą być efektem kulturowych oczekiwań wobec kobiet, które są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i skrupulatne" - tłumaczą. Z kolei wyższa innowacyjność mężczyzn ma wynikać z "dominacji tej płci w branżach związanych z technologią i innowacjami".
Jak poinformowano, prawie połowa (44,7 proc.) firm, z którymi współpracują respondenci, jest zarządzana przez mężczyzn, a 12 proc. przez kobiety. Wyjaśniono, że 43,5 proc. "przedsiębiorstw zarządzanych jest równomiernie przez kobiety i mężczyzn. Jeśli chodzi o wielkość firmy, kobiety prowadzą najczęściej mikrofirmy (16 proc.), w przypadku małych firm jest to 10 proc., a w średnich - 8 proc. Z kolei 40 proc. mikrofirm, 44 proc. małych i 53 proc. średnich zarządzają mężczyźni.
Autorzy badania zauważyli, że na całym świecie kobiet w zarządach przedsiębiorstw jest znacznie mniej niż mężczyzn. Powołując się na raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Biznes na wysokich obcasach", wskazali, że średnio 20 proc. członków zarządów firm na świecie to kobiety, w Unii Europejskiej - 34 proc., a w Polsce - 25 proc. "Dane pokazują, że mimo rosnącej liczby pań na kluczowych stanowiskach, różnice pozostają znaczące" - oceniono.
Zauważono, że statystyki wyglądają inaczej, jeśli chodzi o prowadzenie własnej firmy, gdyż na koniec ubiegłego roku 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) należało do kobiet. Według autorów wynika to z tego, iż kobiety rzadziej decydują się na założenie działalności. W Polsce własną działalność prowadzi 13 proc. kobiet, wobec 23 proc. mężczyzn.
Przypomniano, że w listopadzie 2022 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę parytetową. Oznacza to, że spółki giełdowe będą musiały zapewnić co najmniej 40 proc. przedstawicieli każdej płci w zarządach, lub 30 proc. w sumie w zarządach i radach nadzorczych. "Te regulacje nie dotyczą MŚP, gdzie problem z odpowiednią reprezentacją kobiet na stanowiskach kierowniczych również jest mocno widoczny" - zauważyli autorzy. Ocenili, że w MŚP kobiety "wciąż są niedostatecznie obecne w podejmowaniu kluczowych decyzji".
Ponadto MŚP rzadziej wdrażają zasady wspierania różnorodności. "Zwiększenie udziału kobiet w kierownictwie MŚP mogłoby pomóc stworzyć bardziej konkurencyjny sektor, lepiej odpowiadający na potrzeby współczesnego rynku pracy" - stwierdzono.
Ogólnopolskie badanie "Kobiety w biznesie" zostało zrealizowane w październiku 2024 r. przez IMAS International na zlecenie Rzetelnej Firmy wśród przedsiębiorców z sektora MŚP na grupie 407 firm metodą CAWI. Wywiady były przeprowadzane z osobami decyzyjnymi - kierownikami średniego i wyższego szczebla, a także z osobami z zarządu i właścicielami firmy.
Program Rzetelna Firma to sposób certyfikacji przedsiębiorstw prowadzony przez firmę doradztwa finansowego Kaczmarski Group. Program zrzesza ponad 40 tys. przedsiębiorstw ze wszystkich gałęzi gospodarki. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest m. in: brak negatywnych informacji w KRD oraz niefigurowanie na listach Komisji Nadzoru Finansowego czy listach sankcyjnych. (PAP)
jls/ malk/
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.