Meksyk, Argentyna i Brazylia – z tych krajów Ameryki Łacińskiej na Światowe Dni Młodzieży przybędzie najwięcej uczestników. W pierwszej dziesiątce plasują się też Polacy, których do Madrytu wybiera się ponad 10 tys. Na dzień dzisiejszy swój udział zgłosiła młodzież ze 182 krajów świata.
Najliczniejsze grupy młodzieży przybędą z Włoch, Hiszpanii, Francji, USA, Niemiec, Brazylii, Portugalii, Meksyku, Polski i Argentyny. Na kontynencie afrykańskim czołowe miejsce zajmują RPA i Nigeria, w Azji – Filipiny, zaś w Oceanii – Australia. Blisko 800 osób przybędzie z Ziemi Świętej: najwięcej z Jordanii, ale także z Izraela, Palestyny i Cypru. W kilku krajach Hiszpanie nie udzielili młodzieży wizy wjazdowej bądź ograniczyli jej liczbę w obawie, że zostanie ona w Hiszpanii po zakończeniu madryckiego spotkania.
W Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział ponad 25 tys. kapłanów, osób zakonnych i seminarzystów, a także blisko 750 biskupów z pięciu kontynentów. Organizatorzy szacują, że będzie potrzeba nawet 5 mln komunikantów, które są przygotowywane przez siostry klauzurowe w całej Hiszpanii. Na wszystkich Mszach będzie używane wino Osborne. Specjalnie na Światowe Dni Młodzieży przygotowano ok. 1000 butelek z naklejką i lotogotypem madryckiego wydarzenia.
Z kolei 20 sierpnia odbędzie się specjalne losowanie popularnej „loterii niewidomych” ONCE. Przygotowano 5 mln kuponów z wizerunkiem Benedykta XVI. W ten sposób ONCE przyłącza się do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Przejdą one do historii jako pierwsze, które będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.