Rok jubileuszowy ku czci patrona sierot i opuszczonej młodzieży, św. Hieronima Emilianiego, ogłosił założony przez niego Zakon Kleryków Regularnych Somasków. Potrwa on od 25 września b.r. do 30 września roku przyszłego.
Okazją jest upływająca 27 września 500. rocznica uwolnienia założyciela ojców somasków z niewoli. Ten wenecki dowódca wojskowy, uwolniony po wezwaniu pomocy Matki Bożej, przeżył głębokie nawrócenie i poświęcił się pracy charytatywnej. Pozostając osobą świecką, założył w Somasce koło Bergamo na północy Włoch Towarzystwo Posługujących Ubogim, które z czasem stało się zakonem, noszącym nazwę od miejsca powstania. Hieronim Emiliani zmarł w 1537 r., zaraziwszy się dżumą od chorych, którymi się opiekował. Na rok jubileuszowy Papież skierował list do przełożonego generalnego somasków, o. Franco Moscone.
W przesłaniu Benedykt XVI zwraca uwagę, że uwolnienie sprawiło „całkowitą odnowę osobowości Hieronima. Za Bożym zrządzeniem został on uwolniony z więzów egoizmu, pychy, szukania osobistej afirmacji. W ten sposób jego życie, przedtem skierowane głównie na sprawy doczesne, skupiło się wyłącznie na Bogu. Kochał Go i służył Mu szczególnie w młodzieży osieroconej, chorej i opuszczonej”. „Dojrzała u niego myśl – pisze Ojciec Święty – że „młodzieży, zwłaszcza ubogiej, nie można zostawić samej. By rosnąć zdrowo, potrzebuje ona miłości”. Znamienna dla charyzmatu ojców somasków troska o młodzież, o jej ludzką i chrześcijańską edukację, pozostaje zawsze i wszędzie zadaniem całego Kościoła – podkreśla Papież. Pomocą w zaradzaniu wszelkim formom ubóstwa naszej młodzieży, zwłaszcza brakowi miłości, jest świetlany przykład św. Hieronima Emilianiego. Bł. Jan Paweł II określił go jako „świeckiego animatora wiernych świeckich” – przypomina Benedykt XVI.
Pius XI w 1928 r. ogłosił św. Hieronima Emilianiego patronem sierot i opuszczonej młodzieży. Zakon Kleryków Regularnych Somasków od 1995 r. obecny jest również w Polsce. Naśladowcy św. Hieronima Emilianiego mają swój ośrodek w Toruniu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.