Międzynarodowa franciszkańska sesja naukowa i uroczysta Msza św. z modlitwą o pokój dla świata złożą się m.in. na główne obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego, które odbędą się 13-15 sierpnia w Oświęcimiu, Niepokalanowie i Harmężach – trzech miejscach związanych z życiem, posługą i kultem świętego. Mimo kończącego się w ten sposób Roku Kolbiańskiego, polscy franciszkanie będą także jesienią w różnych inicjatywach upamiętniać postać o. Maksymiliana.
Obchody rocznicowe poprzedzi Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej, organizowany od 1979 r. w celu upamiętnienia daty zgłoszenia się na śmierć głodową św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz. Na pamiątkę tej ofiary rycerze Niepokalanej z całej Polski zbierają się we franciszkańskim klasztorze w Niepokalanowie, aby wspólnie czuwać na modlitwie.
Na 13 sierpnia w Oświęcimskim Centrum Kultury planowana jest międzynarodowa sesja naukowa „Św. Maksymilian – ocalić człowieczeństwo”. Wezmą w niej udział duchowni i świeccy propagujący kult i działalność św. Maksymiliana. Z wykładami wystąpią m.in. o. Marco Tasca OFMConv – generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i o. prof. Zdzisław Kijas, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dyskusji panelowej wezmą udział m.in. o. James McCurry OFMConv - prowincjał prowincji św. Antoniego z USA, Rafaella Guzzoni – przewodnicząca Rycerstwa Niepokalanej oraz włoska eurodeputowana Erminia Mazzoni, a także b. marszałek Sejmu Marek Jurek i Jan Pospieszalski, publicysta.
Przed sesją będzie możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum KL Auschwitz Birkenau, a wieczorem (Centrum św. Maksymiliana w Harmężach) obejrzenia wystawy „Klisze Pamięci – Labirynty” autorstwa Mariana Kołodzieja, wybitnego scenografa, który był więźniem Auschwitz.
Niedziela 14 sierpnia rozpocznie się o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Harmężach nabożeństwem Transitus, upamiętniającym męczeńską śmierć św. Maksymiliana tego dnia. Trzy kwadranse później jednocześnie z kościołów parafialnych w Oświęcimiu i Harmężach wyruszy piesza pielgrzymka do byłego obozu KL Auschwitz. Tam o godz. 10 przy bramie „Arbeit macht frei” nastąpi spotkanie dwóch grup, przejście pod Ścianę Śmierci i do Celi śmierci św. Maksymilian, a także modlitwa w ciszy i złożenie kwiatów.
O godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta Msza św. transmitowana m.in. przez TV Polonia, Radio Maryja i TV Trwam. Podczas Eucharystii nastąpi apel uczestników obchodów o pokój dla świata.
Z kolei w klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie o godz. 15.30 (sala Bonawentury) rozpocznie się prezentacja opowiadania teatralnego pt. „Rycerz Niepokalanej” w reż. Anny Osławskiej o życiu i śmierci św. Maksymiliana Kolbego jako założyciela Rycerstwa i twórcy Niepokalanowa.
Uroczystości kolbiańskie odbędą się tego dnia także w Łodzi. O godz. 17.45 w parafii św. Maksymiliana ( Łódź-Dąbrowa) zaplanowany jest „Akatyst” w wykonaniu chóru Largo z Radziejowa, a o godz. 18.30 – Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka, z udziałem prowincjała prowincji warszawskiej o. Mirosława Bartosa OFMConv, przedstawicieli władz Senatu, urzędu Miasta Łodzi i województwa łódzkiego.
Dalsze uroczystości odbędą się 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Niepokalanowie. Od godz. 9.00 będzie możliwość zwiedzania terenu klasztoru, w tym bazyliki, kaplicy św. Maksymiliana, drukarni, studia Radia Niepokalanów, Instytutu Mariologicznego oraz budynków klasztornych i cmentarza. Na godz. 11.00 planowana jest ponowna prezentacja opowiadania „Rycerz Niepokalanej”, a o godz. 13.00 Msza św. w bazylice.
Ponadto do osoby św. Maksymiliana nawiązywać będzie tegoroczna edycja Max Festiwalu, który zaplanowano w Niepokalanowie od 22 do 26 sierpnia. Jest to spotkanie ludzi młodych, "którzy wierzą i dla tych, którzy wątpią; tych, co mają określone zasady i sens życia i dla tych, co poszukują, stawiają trudne pytania, nie omijają żadnych tematów i oczekują konkretnej odpowiedzi". Gośćmi będą m.in. bp Mariusz Leszczyński, działacz pro-life dr inż. Antoni Zięba, franciszkańscy rekolekcjoniści oraz Suwalska Grupa Tańca z Ogniem. Szczegóły na stronie www.maxfestiwal.pl
Franciszkanie w całym kraju będą upamiętniać postać św. Maksymiliana także po zakończeniu Roku Kolbiańskiego. Na 15 września w Siedlcach zaplanowano zapisy do udziału VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem.
Prelekcje nt. misyjnego zaangażowania o. Kolbego, z okazji ustanowionego przez Senat RP Roku św. Maksymiliana, będą głównym tematem zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych w Niepokalanowie (26-28 września).
Miesiąc później, 15 października, obchodzone będzie w Gdańsku 25-lecie istnienia prowincji św. Maksymiliana (gdańskiej). W obchodach weźmie udział m.in. generał zakonu o. Marco Tasca z Rzymu oraz prowincjałowie Prowincji Polskich.
W dniach 21-23 października w Niepokalanowie odbędzie się Kongres Kolbiański – jesienny zjazd asystentów kościelnych, prezesów i animatorów Rycerstwa Niepokalanej.
O. Maksymilian Maria Kolbe został aresztowany w Niepokalanowie 17 lutego 1941 r. aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na warszawskim Pawiaku.
28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Mając 47 lat ofiarował swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym Auschwitz, dobity przez hitlerowców zastrzykiem fenolu.
17 października 1971 r. o. Kolbe został beatyfikowany a 10 października 1982 roku – kanonizowany.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.