Świat protestuje, ale...
Świat protestuje, ale...
MOHAMMED BADRA /PAP/EPA

Komisja ONZ: To są zbrodnie wojenne

PAP

publikacja 11.06.2025 11:21

Ataki Izraela na szkoły i ośrodki religijne w Strefie Gazy to zbrodnie wojenne.

Międzynarodowa komisja śledcza ONZ poinformowała we wtorek, że izraelskie ataki na szkoły oraz placówki kulturalne i religijne w Strefie Gazy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych oraz skutkują "eksterminacją" Palestyńczyków, a więc mogą być oceniane jako zbrodnie przeciwko ludzkości.

"Ogromne zniszczenia materialne w Strefie Gazy, rozbicie jej systemu oświaty oraz ataki na obiekty kulturalne i religijne (...) nie tylko dotykają obecnie Palestyńczyków, ale też zagrażają przyszłości narodu palestyńskiego, w tym jego prawu do samostanowienia" - oceniła komisja w raporcie.

W oświadczeniu dotyczącym tego dokumentu komisja oskarżyła Izrael o "unicestwienie systemu oświaty w Strefie Gazy i zniszczenie ponad połowy tamtejszych obiektów religijnych i kulturalnych w wyniku nieprzerwanego, generalnego ataku przeciwko narodowi palestyńskiemu, podczas którego siły izraelskie popełniły zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, (skutkujące) eksterminacją (ludności)".

Przewodnicząca komisja Navi Pillay z RPA zaznaczyła w oświadczeniu, że coraz więcej informacji wskazuje na to, że Izrael prowadzi skoordynowaną kampanię w celu "unicestwienia życia Palestyńczyków w Strefie Gazy".

Jej zdaniem atakowanie i niszczenie obiektów palestyńskiego dziedzictwa, ograniczanie dostępu do nich na Zachodnim Brzegu i zacieranie ich heterogenicznej historii "osłabiają więzi historyczne Palestyńczyków z tą ziemią oraz ich zbiorową tożsamość".

Zniszczenia o takim rozmiarze "same w sobie nie są aktem ludobójstwa", ale "dowody takiego postępowania pozwalają wnioskować o ludobójczej intencji" - uznała komisja.

W raporcie napisano również, że znaleziono "istotne dowody" na to, że izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły i wykorzystywały placówki oświatowe "jako bazy wojskowe", np. przekształciły część kampusu uniwersytetu Al-Azhar w synagogę dla żołnierzy.

Komisja zarzuciła też władzom izraelskim prześladowanie w Izraelu nauczycieli i studentów, którzy wyrażali solidarność z ludnością Strefy Gazy.

Niezależna trzyosobowa komisja międzynarodowa została powołana przez Radę Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych w maju 2021 r. w celu zbadania przypadków łamania prawa międzynarodowego w Izraelu i na palestyńskich terenach okupowanych. 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama