- Ponad 250 pieszych pielgrzymek dotarło od początku tegorocznego sezonu pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Tylko w ostatnich dziesięciu dniach - od 16 do 25 sierpnia - w częstochowskim sanktuarium zjawiło się 85 pieszych grup, a jedna na rolkach.
Okres ten - przed przypadającym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej, czyli jasnogórskim odpustem - to jeden z corocznych tzw. szczytów pielgrzymkowych, gdy odbywające się na Jasnej Górze uroczystości gromadzą u murów sanktuarium największą liczbę pielgrzymów.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, w 85 wędrujących tam od 16 sierpnia pielgrzymkach pieszych do Częstochowy dotarło 30 tys. 606 osób. W tym czasie przybyło także piętnaście pielgrzymek rowerowych i pielgrzymka na rolkach - prowadzona z Warszawy przez księży michalitów, z których część także podróżuje na rolkach.
Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami z minionych dziesięciu dni były: 29. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej (9 tys. 160 pątników), 86. Pielgrzymka Łódzka (2,3 tys. wiernych), Pielgrzymka z Radomska (1350 osób) oraz 20. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (1,1 tys. pielgrzymów).
Większość grup, które przybyły w ostatnim czasie na Jasną Górę pieszo, to niewielkie pielgrzymki parafialne z kilkudziesięciu miejscowości archidiecezji częstochowskiej. W najbliższych dniach do sanktuarium mają dotrzeć jeszcze piesze pielgrzymki: z Gliwic, dwie z Olsztyna koło Częstochowy, z Żarek-Leśniowa, z Mostowa koło Częstochowy oraz z Żywca.
Ogółem od 22 maja tego roku, czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 254 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 135 tys. 644 pątników. Blisko 85 tys. z nich (ponad 2 tys. więcej niż w ub. roku) przybyło w sierpniu, przed przypadającą w połowie tego miesiąca uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Jak dotychczas najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to: warszawska (12 tys. pątników), tarnowska (9,2 tys. osób) krakowska (8 tys.), radomska (6,5 tys.), podlaska (4 tys.) i warszawska pielgrzymka akademicka (4 tys.).
Najdłuższą trasę - 640 km - przeszła w 19 dni grupa kaszubska z Helu, wędrująca w ramach pielgrzymki z Gdańska. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupa z Łukęcina) przeszła 621 km w 20 dni, a grupa ze Świnoujścia - 611 km w 19 dni. Pielgrzymi z Ustki przeszli 600 km w 19 dni, a pątnicy z Augustowa - 545 km w 17 dni.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.