Już po raz ósmy - jak co roku, w pierwszą sobotę września - nad Lednicę przyjadą seniorzy. Będą wspólnie śpiewać i tańczyć, uczestniczyć w modlitwach i przejdą przez słynną Bramę-Rybę, aby w ten sposób symbolicznie wybrać Chrystusa.
Idea spotkań dla osób starszych zrodziła się spontanicznie. Pola Lednickie nie są zarezerwowane jedynie dla młodzieży. O. Jan Góra, inicjator spotkań lednickich, pragnie tam przyciągnąć wszystkich młodych duchem. - To co młodzież przygotowuje dla starszych, jest pokłosiem czerwcowego spotkania młodych na Lednicy - podkreśla dominikanin. - My wszystkich traktujemy jak młodych, czyli poważnie.
Lednica Seniora odbywa się od 8 lat w każdą pierwszą sobotę września. Sześciogodzinne spotkanie gromadzi rokrocznie ok. 5 tys. osób. Odbywa się pod takim samym hasłem jak czerwcowe spotkanie młodych. W tym roku będzie nim zawołanie „JPII - Liczy się świętość!”. Seniorzy otrzymają także te same symbole lednickie. Będą to skały z nadrukiem ryby i klucze do nieba, na których wygrawerowane będą słowa pochodzące z homilii inaugurującej pontyfikat bł. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” oraz ewangeliczne: „Tobie dam klucze Królestwa”.
W tym roku spotkanie seniorów będzie szczególnym dziękczynieniem za beatyfikację papieża Polaka. - W programie znajdzie się m.in. Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz na zakończenie przejście przez Bramę-Rybę, które jest znakiem wybrania Chrystusa.
Nieodłącznym elementem spotkania, jak co roku, będą tańce i śpiewy prowadzone przez zespół Siewcy Lednicy. Starsi bawią się nie mniej energicznie niż młodzi. - Oni tak tańczą, że ja mówię: „Uważajcie ludzie, bo ZUS patrzy i wam renty poodbiera” - żartuje w rozmowie z KAI o. Jan.
Pierwsze spotkanie na Polach Lednickich dla seniorów odbyło się w 2004 r. Jest jedną z inicjatyw, której pomysłodawcą i głównym realizatorem jest o. Jan Góra, dominikanin, duszpasterz akademicki w Poznaniu.
Obok czerwcowego spotkania młodych i wrześniowego seniorów, organizowana jest także Lednica Motocyklisty.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.