Jak wygląda wnętrze cerkwi i meczetu, jakie są żydowskie święta, jakie stroje noszą duchowni różnych wyznań mogą dowiedzieć się dzieci i młodzież podczas warsztatów "Religie Podlasia", zainaugurowanych wczoraj w Białymstoku.
Warsztaty organizowane są w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, które otrzymało na ten cel dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Jak powiedziała PAP prowadząca warsztaty Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa, celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z religiami, których przedstawiciele żyją lub licznie zamieszkiwali w przeszłości tereny obecnego województwa podlaskiego. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam i judaizm. Talarczyk zauważyła, że mieszkańcom Podlasia często "umyka" to, iż żyją w wielokulturowym regionie, często też po prostu nie znają innych religii. "To, czego nie znamy, jest nam obce i boimy się tego. A warto zobaczyć, że to, co inne, nie znaczy gorsze" - powiedziała.
Warsztaty trwają ok. 1,5 godziny. Na początku uczestnicy oglądają krótkie filmiki o poszczególnych wyznaniach. W kolejnych prezentacjach duchowni mówią o tym, jak wygląda ich życie, opowiadają o codziennych i świątecznych obowiązkach, tłumaczą też zasady wiary.
Filmy zostały nakręcone we wnętrzach świątyń danych religii, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, czym się różnią.
Zdobytą w ten sposób wiedzę uczestnicy wykorzystują do rozwiązania kolejnych zadań. Jednym z ciekawszych jest "ubranie" postaci duchownego w odpowiednie części garderoby. Np. strój rabina składa się z tałesu, czyli chusty, którą zakładają żydzi na ramiona w trakcie modlitwy, jarmułki, czyli nakrycia głowy, do postaci trzeba też przyczepić brodę i pejsy, które mają w judaizmie symboliczne znaczenie.
Oprócz tego uczestnicy układają puzzle, na których znajdują się fotografie świątyń poszczególnych wyznań, m.in. kościół św. Rocha w Białymstoku czy meczet w Kruszynianach. Inne zadanie polega na losowaniu ze skrzyni rzeczy związanych z daną religią i wytłumaczenie innym, do czego służą. Jest tu m.in. ikona, czyli prawosławny obraz z postacią świętego, menora czyli świecznik żydowski, tespi - muzułmański różaniec, czy tzw. róża Lutra, symbol Kościoła ewangelickiego.
Mimo że warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej, w poniedziałek uczestniczyli w nich studenci z Białegostoku i Poczdamu (Niemcy), którzy biorą udział w uniwersyteckim programie "Różnorodność kulturowa, historyczna i przyrodnicza Podlasia".
Jeden z nich, Philipp Meinecke, student ekologii na Uniwersytecie w Poczdamie, powiedział PAP, że na warsztatach utrwalił swoją wiedzę o religiach, które już zna, jedynie o prawosławiu dowiedział się więcej i mógł zobaczyć, jak wygląda w środku cerkiew. Zaznaczył, że w Niemczech żyją wyznawcy różnych religii - katolicy, protestanci i muzułmanie - a o różnicach i podobieństwach między tymi wyznaniami dzieci uczą się w szkole.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.