Reklama

Religie Podlasia

Jak wygląda wnętrze cerkwi i meczetu, jakie są żydowskie święta, jakie stroje noszą duchowni różnych wyznań mogą dowiedzieć się dzieci i młodzież podczas warsztatów "Religie Podlasia", zainaugurowanych wczoraj w Białymstoku.

Reklama

Warsztaty organizowane są w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, które otrzymało na ten cel dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Jak powiedziała PAP prowadząca warsztaty Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa, celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z religiami, których przedstawiciele żyją lub licznie zamieszkiwali w przeszłości tereny obecnego województwa podlaskiego. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam i judaizm. Talarczyk zauważyła, że mieszkańcom Podlasia często "umyka" to, iż żyją w wielokulturowym regionie, często też po prostu nie znają innych religii. "To, czego nie znamy, jest nam obce i boimy się tego. A warto zobaczyć, że to, co inne, nie znaczy gorsze" - powiedziała.

Warsztaty trwają ok. 1,5 godziny. Na początku uczestnicy oglądają krótkie filmiki o poszczególnych wyznaniach. W kolejnych prezentacjach duchowni mówią o tym, jak wygląda ich życie, opowiadają o codziennych i świątecznych obowiązkach, tłumaczą też zasady wiary.

Filmy zostały nakręcone we wnętrzach świątyń danych religii, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, czym się różnią.

Zdobytą w ten sposób wiedzę uczestnicy wykorzystują do rozwiązania kolejnych zadań. Jednym z ciekawszych jest "ubranie" postaci duchownego w odpowiednie części garderoby. Np. strój rabina składa się z tałesu, czyli chusty, którą zakładają żydzi na ramiona w trakcie modlitwy, jarmułki, czyli nakrycia głowy, do postaci trzeba też przyczepić brodę i pejsy, które mają w judaizmie symboliczne znaczenie.

Oprócz tego uczestnicy układają puzzle, na których znajdują się fotografie świątyń poszczególnych wyznań, m.in. kościół św. Rocha w Białymstoku czy meczet w Kruszynianach. Inne zadanie polega na losowaniu ze skrzyni rzeczy związanych z daną religią i wytłumaczenie innym, do czego służą. Jest tu m.in. ikona, czyli prawosławny obraz z postacią świętego, menora czyli świecznik żydowski, tespi - muzułmański różaniec, czy tzw. róża Lutra, symbol Kościoła ewangelickiego.

Mimo że warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej, w poniedziałek uczestniczyli w nich studenci z Białegostoku i Poczdamu (Niemcy), którzy biorą udział w uniwersyteckim programie "Różnorodność kulturowa, historyczna i przyrodnicza Podlasia".

Jeden z nich, Philipp Meinecke, student ekologii na Uniwersytecie w Poczdamie, powiedział PAP, że na warsztatach utrwalił swoją wiedzę o religiach, które już zna, jedynie o prawosławiu dowiedział się więcej i mógł zobaczyć, jak wygląda w środku cerkiew. Zaznaczył, że w Niemczech żyją wyznawcy różnych religii - katolicy, protestanci i muzułmanie - a o różnicach i podobieństwach między tymi wyznaniami dzieci uczą się w szkole.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama