„Panie, przymnóż nam wiary!” – pod takim hasłem rozpocznie się 7 września w Krakowie Międzynarodowa Kapituła Namiotów Braci Mniejszych Kapucynów. W wydarzeniu udział weźmie ponad 170 braci z 20 krajów Europy. Spotkanie ma być odpowiedzią na problemy dotykające współczesny Kościół, m.in. postępującą sekularyzację i kryzys wiary. Podczas obrad omawiane będą też drogi nowej ewangelizacji, do której wzywa papież Benedykt XVI.
W spotkaniu, które odbędzie się w klasztorze kapucynów w dniach 7-9 września uczestniczył będzie m.in. generał zakonu br. Mauro Jöhri OFMCap. Prowadzącymi konferencje będą m.in. kaznodzieja Domu Papieskiego, br. Raniero Cantalamessa OFMCap oraz inicjator Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello.
„Kapituła Namiotów pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary!” – to swoiste rekolekcje. Będą one służyły, w pierwszej kolejności, osobistemu i wspólnotowemu nawróceniu, następnie słuchaniu tego, co mówi świat i wreszcie poszukiwaniu odpowiedzi dotyczącej nowej ewangelizacji” – informuje br. Paweł Teperski OFMCap, dyrektor biura prasowego kapucynów.
Pierwszego dnia bracia będą pościć o chlebie i wodzie, wsłuchiwać się w słowo Boże, podczas liturgii pokutnej przystąpią do sakramentu pokuty, pragnąc przez to odkrywać to, co chce Kościołowi powiedzieć Duch Święty.
Kapituła Namiotów Braci Mniejszych Kapucynów jest wspólnotowym rozeznawaniem, próbą dania odpowiedzi na pytania stawiane dzisiaj przez Kościół samemu sobie i wzywającego do nawrócenia duszpasterskiego.
Tegoroczna kapituła nawiązuje do pierwszych kapituł zakonu, które zainicjował św. Franciszek z Asyżu. Najsłynniejsza zgromadziła ok. 5 tys. braci w maju 1217 r. Z powodu braku mieszkań, bracia spali w szałasach zrobionych ze słomy, trzciny i gałęzi, stąd pochodzi nazwa: kapituła szałasów, namiotów. Owe braterskie spotkania wypłynęły ze spontanicznego pragnienia spotkania się całego zakonu, ponownego odnajdywania swojej tożsamości, a także poszukiwania nowych sposobów docierania do wiernych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.2011.kapucyni.pl
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.