Do zaufania Bogu w trudnościach, cierpieniu i zwątpieniach zachęcił Benedykt XVI uczestników dzisiejszej (7 września) audiencji ogólnej. Wygłoszoną na pl. św. Piotra katechezą papież rozpoczął cykl rozważań dotyczących szczególnych modlitw z Księgi Psalmów. Ojciec Święty przypomniał dziś Modlitwę prześladowanego zawartą w Psalmie trzecim.
Benedykt XVI zauważył, że w wołaniu Psalmisty, każdy człowiek może rozpoznać uczucia bólu, goryczy a jednocześnie ufności w Bogu, które według narracji biblijnej, towarzyszyły ucieczce Dawida z jego miasta. Papież wskazał, że psalm ten dotyka nas bardzo osobiście.
TŁUMACZENIE:
„W obliczu tak wielu problemów mamy pokusę myślenia, że może Bóg nie zbawia mnie, nie zna mnie, nie ma takiej możliwości. Jest to pokusa względem wiary i ostateczna agresja nieprzyjaciela. Musimy się jej przeciwstawić i w ten sposób znajdziemy wiarę i życie.”
Ojciec Święty zaznaczył, że Psalm 3 ukazuje modlitwę pełną zaufania i pocieszenia. Modląc się tym psalmem możemy utożsamić się z uczuciami Psalmisty, obrazem sprawiedliwego prześladowanego, który znajduje swe wypełnienie w Jezusie. Jak powiedział papież w bólu, w niebezpieczeństwie, w goryczy niezrozumienia oraz obeldze, słowa psalmu otwierają nasze serca na pocieszającą pewność wiary.
TŁUMACZENIE:
„Bóg jest zawsze blisko - nawet w trudach, problemach, w ciemnościach życia - słucha, odpowiada i zbawia. Trzeba jednak umieć rozpoznać Jego obecność i zaakceptować Jego drogi, jak Dawid w upokarzającej ucieczce przed swym synem Absalomem, jak prześladowany sprawiedliwy z Księgi Mądrości oraz w ostateczności i w pełni - jak Pan Jezus na Golgocie”.
Po zakończeniu audiencji ogólnej Benedykt XVI przyjął wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych Austrii, Michaela Spindeleggera. Następnie powrócił śmigłowcem do Castel Gandolfo.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.