Co najmniej 43 osoby zginęły, a dwie zostały ciężko ranne w środę w katastrofie samolotu pasażerskiego Jak-42 nieopodal Jarosławia, 300 km na północny wschód od Moskwy - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Samolotem lecieli zawodnicy Lokomotiwu Jarosław, jednego z najlepszych klubów hokejowych Rosji.
Do wypadku doszło o 16.05 czasu moskiewskiego (14.05 czasu polskiego). Maszyna spadła wkrótce po starcie, około dwóch kilometrów od lotniska Tunoszna. Według źródeł policyjnych, na które powołuje się agencja ITAR-TASS, po zderzeniu z ziemią Jak-42 stanął w płomieniach.
Na pokładzie samolotu znajdowało się 45 osób: ośmiu członków załogi i 37 pasażerów. Pasażerami byli hokeiści, trenerzy, lekarze i pracownicy techniczni Lokomotiwu Jarosław. Drużyna leciała do Mińska na mecz Kontynentalnej Ligi Hokojowej (KHL) z tamtejszym Dynamem.
Rozbity samolot należał do spółki Jak-Serwis; wykonywał lot czarterowy.
Jak-42 to trzysilnikowy samolot średniodystansowy, skonstruowany w ZSRR w połowie lat 70. Zabiera na pokład do 120 osób. Był produkowany w zakładach lotniczych w Smoleńsku, a później w Samarze.
Lokomotiw Jarosław to trzykrotni mistrzowie Rosji (1997, 2002, 2003). Klub ma też w dorobku dwa srebrne medale czempionatu (2008, 2009) i cztery brązowe (1998, 1999, 2005, 2011).
Od 2008 roku rozgrywki mają formułę Kontynentalnej Ligi Hokojowej (otwartych mistrzostw Rosji). Uczestniczą w nich także zespoły z trzech innych krajów byłego ZSRR: Białorusi, Kazachstanu i Łotwy.
Lokomotiw Jarosław ma w składzie zawodników z zagranicy, m.in. ze Szwecji, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Na razie nie wiadomo, którzy z nich byli na pokładzie.
Przyjazd na miejsce katastrofy zapowiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Wieczorem przyleci on do Jarosławia na trwające tam III Światowe Forum Polityczne.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ az/ ap/
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.