Reklama

Nowy Jork uczci ofiary WTC

Uroczystości w nowojorskiej Strefie Zero w niedzielę 11 września, dla rodzin ofiar zamachów na wieże World Trade Center, z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy, będą kulminacją nowojorskich obchodów upamiętniających 10. rocznicę tragedii.

Reklama

Podczas ceremonii zgromadzeni złożą hołd pod Pomnikiem Pamięci blisko 3 tys. ofiar ataków terrorystycznych. Zgodnie z tradycją zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar. W uroczystości zapowiedzieli udział m.in. poprzedni prezydent George W. Bush oraz były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani.

Prezydent Obama odwiedzi tego dnia wszystkie trzy miejsca zamachów: Strefę Zero, Pentagon oraz Shanksville w Pensylwanii, gdzie na niezabudowane pole spadł czwarty porwany samolot.

Nad Manhattanem o zmierzchu zapłonie 88 reflektorów, które utworzą dwa potężne słupy światła przypominające wieżowce zniszczone w samobójczych uderzeniach samolotów. Iluminacja widoczna będzie w dzielnicach Manhattan, Brooklyn, Queens oraz w sąsiednim stanie New Jersey.

Tysiące ludzi uczestniczyć będą w Nowym Jorku w wielu wystawach, koncertach, pokazach filmowych i innych okolicznościowych wydarzeniach zaplanowanych na 11 września, a także w inne dni. W Battery Park na Manhattanie do 13 września powiewać będzie blisko trzy tysiące flag z nazwiskami zmarłych w zamachach.

Już w przedzień głównych uroczystości, w sobotę 10 września w hołdzie ofiarom zamachów nad rzeką Hudson sformowany zostanie łańcuch ludzki mający symbolizować niezłomnego ducha Nowego Jorku teraz i przed 10 laty. Łańcuch zawiąże się o o godz. 8.46 - kiedy to pierwszy samolot wbił się w pierwszą wieżę WTC. Potem uczestnicy odwiedzą Mur Pamięci i posadzą drzewka w Battery Park.

11 września w Alice Austen House Museum emerytowani strażacy z dzielnicy Staten Island złożą hołd 343 kolegom, którzy zginęli podczas akcji ratowniczej.

Jedna z wielu przygotowanych w Nowym Jorku wystaw, w Museum of Modern Art, zaprezentuje w szkole podstawowej nr 1 na Queensie ponad 70 prac 41 artystów, w tym Diane Arbus, Mary Lucier, Susan Hiller oraz Janet Cardiff, którzy pokażą, jak 11 września na trwałe zmienił poglądy ludzi i postrzeganie przez nich świata. Brooklyn Museum przedstawia z kolei rzeźbę Michaela Richardsa ocalałego z ataków, a także kolaże złożone z pięciu tysięcy wycinków prasowych o 9/11.

W New York City Police Museum od 9 września zobaczyć będzie można ekspozycję obrazującą m.in. akcję ratowniczą na zdjęciach fotografów agencji Associated Press.

Także 9 września International Center of Photography otwiera ekspozycję i pokaz wideo poświęcony pracy ekip ratowniczych, robotników usuwających gruzy oraz rejestrujących ich wysiłki artystów.

W Metropolitan Museum można zwiedzać do 22 stycznia wystawę "The 9/11 Peace Story Quilt" z narzutą sporządzoną z kawałków materiałów przez uczniów w wieku od 8 do 19 lat ilustrującą ich wyobrażenia o pokoju i wielokulturowym zrozumieniu.

W Time Warner Center potrwa do 12 września ekspozycja "Faces of Ground Zero" (Twarze Strefy Zero) z portretami m.i. rodzin ofiar, ocalałych z ataków oraz ratowników i polityków.

Z udziałem m.in. gwiazdy rocka i aktorki Cyndi Lauper hołd ofiarom 11 września złożą 10 września zawodniczki i widzowie finału tenisistek US Open. Następnego dnia przed finałem mężczyzn wystąpi gwiazda rapu Queen Latifah.

10 września w Avery Fisher Hall w Lincoln Center odbędzie się bezpłatny koncert na którym orkiestra filharmoników nowojorskich pod batutą Alana Gilberta zagra drugą symfonię "Zmartwychwstanie" Gustawa Mahlera. A 11 września wystąpią tam kompozytor i dyrygent Karl Jenkins oraz szereg śpiewaków operowych z utworem "The Armed Man: A Mass for Peace" oraz premierą amerykańską "For the Fallen: In Memoriam Alfryn Jenkins". Kompozytor i dyrygent Rene Caulsen zaprezentuje natomiast utwór "Memorial".

Rocznicowe uroczystości uświetnią także spektakle teatralne w tym "9/11 Memorial Project" w wykonaniu Roundabout Theater Company i licealistów, a także włoska grupa teatralna Compagnia de' Colomabri z adaptacją utworu "Song of Myself" amerykańskiego poety Walta Whitmana. The Flea Theater wystawi sztukę Anne Nelson "The Guys" nawiązującą do ataków.

Pośród projekcji filmowych przygotowanych na rocznicę znajdą się m.in." Ten Years of Terror" w Muzeum Guggenheima z refleksjami na temat przemocy i terroru takich myślicieli, jak Noam Chomsky i Saskia Sassen. Z kolei dokument "Man On Wire" w Muzeum of Moving Image na Queensie przypomini wyczyn Philippe'a Petita, który wsławił się przejściem na linie zawieszonej między wieżami World Trade Center.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama