Papież oskarżany o zbrodnię przeciw ludzkości

Grupa stowarzyszeń ofiar księży pedofilów złożyła we wtorek w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę, w której oskarża papieża Benedykta XVI i wysokich rangą dostojników watykańskich o zbrodnie przeciwko ludzkości, za jakie uważa tuszowanie skandalu pedofilskiego w Kościele.

Watykan na razie nie odniósł się do wiadomości o złożeniu skargi w Hadze. Natomiast służby prasowe MTK potwierdziły PAP, że dokumenty wpłynęły, ale na razie trybunał nie przesądza, czy skarga w ogóle zostanie dopuszczona, zważywszy na immunitet, jakim cieszy się papież jako głowa państwa i fakt, że Stolica Apostolska nie jest stroną statutu rzymskiego, który powołał MTK do życia.

"Podejmiemy decyzję w stosownym terminie" - głosi odpowiedź przesłana PAP.

Organizacje - SNAP Network i Center for Constitutional Rights - żądają zbadania przez MTK roli Benedykta XVI i kardynałów Angelo Sodano, Tarcisio Bertone oraz Williama Levady w sprawie skandalu wykorzystywania nieletnich przez duchownych, a także ukrywania tych przestępstw.

W wydanym przez organizacje komunikacie podkreślono, że ich eksperci oraz prawnicy uważają, iż czyny te noszą znamiona i odpowiadają przyjętej w Statucie Rzymskim definicji zbrodni przeciwko ludzkości.

"Zbrodnie przeciwko dziesiątkom tysięcy ofiar, w większości dzieci, są ukrywane przez najwyższych hierarchów Watykanu" - wyjaśniła Pamela Spees, adwokat reprezentujący Center for Constitutional Rights. Jej zdaniem "Kościół działa bezkarnie".

"Oskarżamy jego przywódców o fizyczne i psychiczne torturowanie osób na całym świecie; zarówno za sprawstwo kierownicze, jak i ukrywanie przestępstw. Powinni stanąć przed sądem tak jak inni podejrzani" - podkreśliła Spees.

SNAP Network to istniejąca od 23 lat niezależna organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 10 tysięcy ofiar molestowania przez księży. Jest to największa, najstarsza i najbardziej aktywna grupa wsparcia dla ofiar wykorzystywania.

Center for Constitutional Rights zajmuje się ochroną praw zagwarantowanych w konstytucji USA oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Organizacja powstała w 1966 roku.

Przedstawiciele obu organizacji zapowiedzieli, że w najbliższych dniach odwiedzą kolejne miasta w Europie, w których apelować będą o wszczęcie wiarygodnych śledztw w sprawie pedofilii w Kościele. Przebywać będą w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Paryżu, Wiedniu, Londynie, Dublinie i Madrycie. 18 września mają być w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
wiecej »