Z wizytą papieża zbiegło się otwarcie w Berlinie wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”. To okazja do poszerzenia wiedzy o historii naszego sąsiedztwa, postrzeganego najczęściej przez pryzmat XX wieku.
W 19 salach berlińskiej galerii Martin-Gropius-Bau zaprezentowano ok. 700 obiektów historycznych i współczesnych – w tym 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów i 60 grafik. Zgromadzono liczne dokumenty, obiekty rzemiosła artystycznego, fotografie czy materiały filmowe. Eksponaty pochodzą nie tylko z polskich i niemieckich kolekcji, ale zostały sprowadzone z wielu państw europejskich, m.in. z Wielkiej Brytanii czy Watykanu.
Na wystawie możemy zobaczyć słynny Dagome Iudex, czyli rękopis, w którym Mieszko I wyraża wolę podporządkowania swojego królestwa Stolicy Apostolskiej. Jest świetnie zachowany ewangeliarz królowej Rychezy. Są pierwsze wydania Biblii w przekładzie Lutra i wiekopomnego dzieła Kopernika – „O obrotach sfer niebieskich”. A także papieskie bulle i traktaty pokojowe zawierane przez władców polskich i niemieckich. Ale przede wszystkim o naszej wspólnej historii opowiada sztuka najwyższej próby, pochodząca z różnych epok –dzieła Stwosza, Cranacha, Gierymskiego, Wyspiańskiego, Witkacego, Kantora, Dróżdża. I olbrzymi „Hołd pruski” Jana Matejki sprowadzony z Wawelu.
Tę niezwykłą opowieść o wspólnej historii Polski i Niemiec, przedstawioną przez pryzmat sztuki, koordynowała kuratorka wystawy Anda Rottenberg. Niegdysiejsza szefowa warszawskiej galerii „Zachęta” mówi, że chciała „przewietrzyć” utarte wyobrażenia o dziejach polsko-niemieckich relacji i ma nadzieję, że na tej lekcji skorzystają przedstawiciele obu narodów.
Wystawa potrwa do 9 stycznia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.