Podczas drugiego dnia papieskiej pielgrzymki „nie było publicznych protestów ani manifestacji” – stwierdza wyraźnie rozczarowany sobotni El País.
W krótkiej relacji gazeta podkreśla apel Benedykta XVI do muzułmanów, aby szanowali prawo cywilne i żyli zgodnie z niemiecką konstytucją; rozczarowanie niemieckich ekumenistów po spotkaniu w Erfurcie (korespondent pisze wręcz, że w Erfurcie Papież „odprawił pierwszą mszę ekumeniczną”) oraz entuzjazm wiernych w „papieskiej enklawie” byłej NRD.
El Mundo zamieszcza jeszcze krótszą wzmiankę z drugiego dnia podróży do Niemiec niż El País: „Benedykt XVI wzywa muzułmanów do wypełniania prawa”, czym – zdaniem gazety – samym stanął po stronie kanclerz Merkel, która rok temu stwierdziła, że w Niemczech nie ma miejsca dla szariatu. Papież popiera niemiecką wspólnotę muzułmańską, ale podkreśla konieczność „wzajemnego szacunku” podkreśla El Mundo.
Obszerne relacje zamieszczają z kolei ABC oraz La Razón. „Benedykt XVI modli się z muzułmanami i protestantami” – czytamy w ABC. Drugi dzień pobytu w Niemczech miał „charakter ekumeniczny”. Wśród „solidnych refleksji teologicznych” przewijały się „nieustanne apele o jedność chrześcijan oraz o szacunek dla innych wyznań, które poprosił, aby podporządkowały się prawu”. Gazety podkreślają także spotkanie papieża z ofiarami molestowania.
Z kolei natychmiastowym echem odbił się w hiszpańskich mediach incydent, który miał miejsce przed sobotnią mszą w Erfurcie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.