Reklama

Od jutra w "Gościu": Kwestionariusz wyborczy

Wszystkie partie polityczne w Polsce nie chcą podnosić podatków od dochodów, a wejście do strefy euro uzależniają od reformy systemu finansowego krajów w niej będących. Takie wnioski publikuje najnowszy „Gość Niedzielny” na podstawie pytań z kwestionariusza na które odpowiedziało pięć partii, które zarejestrowały listy ogólnopolskie, a ich przedstawiciele zasiadali w minionej kadencji w parlamencie. W kwestiach światopoglądowych partie wykazały się daleko idącą wstrzemięźliwością. Odpowiadając na pytanie o aborcję, zarówno PiS, jaki i PJN odpowiedziały, że w ich ugrupowaniach w sprawach światopoglądowych nie obowiązuje dyscyplina. Żadna z partii nie złożyła jednoznacznej deklaracji, że jest za całkowitym zakazem aborcji, ale też żadna nie opowiedziała się otwarcie za eutanazją.

Reklama

„Gość Niedzielny”: Idzie wiosna [Marcin Jakimowicz]

„Europa nie jest już pępkiem świata” – mówi o. Konrad Keler SVD w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem o rozkwitającym Kościele Południa. Stwierdza, że musimy „przestać rozdrapywać rany, spoglądając na Kościoły Belgii czy Niemiec. Serce Kościoła bije gdzie indziej...”. W Europie można spotkać się w instytucjach publicznych z przejawami wstydu wobec chrześcijaństwa oraz wrogością, czego nie ma w Ameryce Łacińskiej, w Azji czy w Afryce. O. Keler opowiada w „Gościu” o niezwykłym rozwoju Kościoła w Meksyku, Chinach, Korei Południowej, na Filipinach oraz w Afryce. Przypominając o prześladowaniach chrześcijan w Azji, zwraca uwagę, że: „Nowa wiosna Kościoła rozkwita na krwi męczenników”.

 

„Gość Niedzielny”: Ciałka dzieci pod obozem [Przemysław Kucharczak]

Obrońcy życia z holenderskiej organizacji Cry for Life (Krzyk dla Życia) ułożyli tysiąc figurek dzieci w 10. tygodniu życia płodowego obok obozu Auschwitz-Birkenau w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince. Zostawili również ulotki z zachętą do modlitwy o powstrzymanie holokaustu nienarodzonych dzieci. „Za zabijaniem zarówno narodu żydowskiego, jak i nienarodzonych dzieci, stoi zaprzeczenie istnieniu Boga jako Stwórcy” – stwierdza Bert Dorenbos, jeden z założycieli organizacji Cry for Life. „Gość” przypomina, że rocznie przez aborcję chirurgiczną jest mordowanych około 40 mln dzieci. Przedstawiciele Cry for Life opowiadają o zdziwieniu, jaki wywołuje figurka człowieka w dziesiątym tygodniu od zapłodnienia. Uważają, że nikt nie może mieć wątpliwości, iż to jest dziecko.

 

„Gość Niedzielny”: Ile zarobimy na gazie? [Tomasz Rożek]

„Na pytanie ile Polska zarobi na gazie łupkowym jest tylko jedna uczciwa odpowiedź: nie wiadomo” – pisze Tomasz Rożek w „Gościu Niedzielnym”. „Istnieje spore niebezpieczeństwo, że budżet państwa zarobi na łupkach znacznie mniej, niżby mógł” - dodaje. Gazu w pokładach łupkowych na terenie Polski jest najpewniej bardzo dużo. Gdyby go wydobyć w całości, być może wystarczyłoby na kilkaset lat. Jednak jest stanowczo za wcześnie, by potwierdzić dokładną ilość surowca, jaka znajduje się pod ziemią. „Gość” przypomina, że w zeszłym roku rząd podpisał umowę, w ramach której do 2037 roku będziemy od Rosji kupowali przynajmniej 11 mld m sześc. gazu rocznie. To zaspokaja nasze zapotrzebowanie. Nie dość, że płacimy za rosyjski gaz najwięcej w Europie, to jeszcze kupujemy go całkiem sporo i nie mamy możliwości odsprzedawać go dalej. Innymi słowy, jeżeli w Polsce skokowo nie zwiększy się zapotrzebowanie na gaz (ono się zwiększa, ale bardzo powoli), gaz z łupków nam do niczego nie jest potrzebny.

 

„Gość Niedzielny”: Z pola bitwy w 3D [Edward Kabiesz]

Okazało się, że polskie kino stać na produkcję, która pod względem technicznym śmiało może rywalizować z zagranicznymi kinematografiami, a nawet je wyprzedzać, bo niewiele filmów na świecie powstaje w technice 3D już na etapie realizacji” - pisze o filmie „1920 Bitwa Warszawska” Edward Kabiesz. Film Jerzego Hoffmana, chociaż nie do końca udany – zdaniem Kabiesza - jest jednak rewolucją w polskim kinie. Wyskakujący w prologu z ekranu pociąg zapowiadał, że technika 3D będzie stanowiła mocny atut filmu. W scenach batalistycznych widz znajdzie się w środku walki. Nie brakuje krwawych, brutalnych nieraz obrazów bezpośrednich starć wręcz, które dzięki 3D nabierają niesamowitego realizmu. Wątki związane z fikcyjnymi bohaterami są potraktowane pobieżnie, brakuje im rozwinięcia, a niektórym, jak np. odyseja Jana po ucieczce od bolszewików, sensownego wyjaśnienia.

 

Posłuchaj zapowiedzi audio

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama