Wszystkie partie polityczne w Polsce nie chcą podnosić podatków od dochodów, a wejście do strefy euro uzależniają od reformy systemu finansowego krajów w niej będących. Takie wnioski publikuje najnowszy „Gość Niedzielny” na podstawie pytań z kwestionariusza na które odpowiedziało pięć partii, które zarejestrowały listy ogólnopolskie, a ich przedstawiciele zasiadali w minionej kadencji w parlamencie. W kwestiach światopoglądowych partie wykazały się daleko idącą wstrzemięźliwością. Odpowiadając na pytanie o aborcję, zarówno PiS, jaki i PJN odpowiedziały, że w ich ugrupowaniach w sprawach światopoglądowych nie obowiązuje dyscyplina. Żadna z partii nie złożyła jednoznacznej deklaracji, że jest za całkowitym zakazem aborcji, ale też żadna nie opowiedziała się otwarcie za eutanazją.
„Gość Niedzielny”: Idzie wiosna [Marcin Jakimowicz]
„Europa nie jest już pępkiem świata” – mówi o. Konrad Keler SVD w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem o rozkwitającym Kościele Południa. Stwierdza, że musimy „przestać rozdrapywać rany, spoglądając na Kościoły Belgii czy Niemiec. Serce Kościoła bije gdzie indziej...”. W Europie można spotkać się w instytucjach publicznych z przejawami wstydu wobec chrześcijaństwa oraz wrogością, czego nie ma w Ameryce Łacińskiej, w Azji czy w Afryce. O. Keler opowiada w „Gościu” o niezwykłym rozwoju Kościoła w Meksyku, Chinach, Korei Południowej, na Filipinach oraz w Afryce. Przypominając o prześladowaniach chrześcijan w Azji, zwraca uwagę, że: „Nowa wiosna Kościoła rozkwita na krwi męczenników”.
„Gość Niedzielny”: Ciałka dzieci pod obozem [Przemysław Kucharczak]
Obrońcy życia z holenderskiej organizacji Cry for Life (Krzyk dla Życia) ułożyli tysiąc figurek dzieci w 10. tygodniu życia płodowego obok obozu Auschwitz-Birkenau w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince. Zostawili również ulotki z zachętą do modlitwy o powstrzymanie holokaustu nienarodzonych dzieci. „Za zabijaniem zarówno narodu żydowskiego, jak i nienarodzonych dzieci, stoi zaprzeczenie istnieniu Boga jako Stwórcy” – stwierdza Bert Dorenbos, jeden z założycieli organizacji Cry for Life. „Gość” przypomina, że rocznie przez aborcję chirurgiczną jest mordowanych około 40 mln dzieci. Przedstawiciele Cry for Life opowiadają o zdziwieniu, jaki wywołuje figurka człowieka w dziesiątym tygodniu od zapłodnienia. Uważają, że nikt nie może mieć wątpliwości, iż to jest dziecko.
„Gość Niedzielny”: Ile zarobimy na gazie? [Tomasz Rożek]
„Na pytanie ile Polska zarobi na gazie łupkowym jest tylko jedna uczciwa odpowiedź: nie wiadomo” – pisze Tomasz Rożek w „Gościu Niedzielnym”. „Istnieje spore niebezpieczeństwo, że budżet państwa zarobi na łupkach znacznie mniej, niżby mógł” - dodaje. Gazu w pokładach łupkowych na terenie Polski jest najpewniej bardzo dużo. Gdyby go wydobyć w całości, być może wystarczyłoby na kilkaset lat. Jednak jest stanowczo za wcześnie, by potwierdzić dokładną ilość surowca, jaka znajduje się pod ziemią. „Gość” przypomina, że w zeszłym roku rząd podpisał umowę, w ramach której do 2037 roku będziemy od Rosji kupowali przynajmniej 11 mld m sześc. gazu rocznie. To zaspokaja nasze zapotrzebowanie. Nie dość, że płacimy za rosyjski gaz najwięcej w Europie, to jeszcze kupujemy go całkiem sporo i nie mamy możliwości odsprzedawać go dalej. Innymi słowy, jeżeli w Polsce skokowo nie zwiększy się zapotrzebowanie na gaz (ono się zwiększa, ale bardzo powoli), gaz z łupków nam do niczego nie jest potrzebny.
„Gość Niedzielny”: Z pola bitwy w 3D [Edward Kabiesz]
Okazało się, że polskie kino stać na produkcję, która pod względem technicznym śmiało może rywalizować z zagranicznymi kinematografiami, a nawet je wyprzedzać, bo niewiele filmów na świecie powstaje w technice 3D już na etapie realizacji” - pisze o filmie „1920 Bitwa Warszawska” Edward Kabiesz. Film Jerzego Hoffmana, chociaż nie do końca udany – zdaniem Kabiesza - jest jednak rewolucją w polskim kinie. Wyskakujący w prologu z ekranu pociąg zapowiadał, że technika 3D będzie stanowiła mocny atut filmu. W scenach batalistycznych widz znajdzie się w środku walki. Nie brakuje krwawych, brutalnych nieraz obrazów bezpośrednich starć wręcz, które dzięki 3D nabierają niesamowitego realizmu. Wątki związane z fikcyjnymi bohaterami są potraktowane pobieżnie, brakuje im rozwinięcia, a niektórym, jak np. odyseja Jana po ucieczce od bolszewików, sensownego wyjaśnienia.
Posłuchaj zapowiedzi audio
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".