O solidarności i polityce energetycznej dyskutowali w Warszawie biskupi Europy. Spotkanie odbyło się w ramach sesji plenarnej Komitetu Spraw Społecznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Wybór Warszawy związany jest z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Mówi sekretarz generalny COMECE, ks. Piotr Mazurkiewicz.
„Problem solidarności w zakresie polityki energetycznej został wniesiony do europejskiej polityki przez Polskę w związku z niepewnością dostarczania energii z kierunku wschodniego – powiedział KAI ks. Mazurkiewicz. – Polska jest też miejscem, w którym naturalnym tematem jest kwestia sąsiedztwa wschodniego i w tym momencie odbywa się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jest to też jakieś przypomnienie, że za wschodnią granicą Unii są kraje, na które trzeba być otwartym. W COMECE przygotowujemy teraz tekst na temat społecznej gospodarki rynkowej, który w najbliższych miesiącach, jak mamy nadzieję, zostanie zatwierdzony przez biskupów, a następnie rozesłany do instytucji europejskich”.
W spotkaniu plenarnym Komisji Spraw Społecznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej wzięli udział między innymi przewodniczący COMECE, bp Adrianus van Luyn, oraz dwaj wiceprzewodniczący, kard. Reinhard Marx z Monachium i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.
Przy okazji warszawskiego spotkania ks. Piotr Mazurkiewicz ujawnił, że sprawa kryzysu finansowego będzie przedmiotem najbliższego zebrania plenarnego COMECE, które odbędzie się w Brukseli za miesiąc. Biskupi wysłuchają relacji ekspertów, dokonają też refleksji etycznej nad przyczynami kryzysu oraz instrumentami, których powinna używać Unia Europejska, aby go zażegnać.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.