Reklama

"Skompromitować papieża"

Do księgarń trafiła książka o nieudanej akcji SB mającej skompromitować papieża Jana Pawła II przed planowaną pielgrzymką do Polski w 1983 r. O szczegółach prowokacji na poniedziałkowej konferencji opowiadali autorzy publikacji Piotr Litka i Grzegorz Głuszak.

Reklama

Mówili, że książka "Skompromitować papieża. Nieznane fakty i dokumenty dotyczące Jana Pawła II" jest rodzajem reportażu historycznego - zawiera materiały źródłowe, dokumenty; także współczesne relacje z rozmów, spotkań.

Przygotowywana na początku stycznia 1983 r. akcja SB miała polegać na nakręceniu filmu ze zwierzeniami Ireny Kiniaszewskiej - poleconej niegdyś przez Karola Wojtyłę do pracy w "Tygodniku Powszechnym" sekretarki. Kolejnym etapem akcji miało być podrzucenie do mieszkania jednego z najbliższych przyjaciół Jana Pawła II ks. Andrzeja Bardeckiego rzekomego pamiętnika, którego autorką miała być Kiniaszewska.

"Ks. Bardecki zatrudnił Kiniaszewską w porozumieniu z Karolem Wojtyłą. Zajmowała się m.in. dokumentowaniem publicznej działalności ówczesnego biskupa i kardynała. To była rozwódka, kobieta samotna, była na zakręcie życiowym, miała problem z alkoholem, więc łatwo było na nią wpływać. W zasadzie była idealną kandydatką, by móc ją wykorzystać do prowokacji, by móc skompromitować papieża" - powiedział Głuszak.

Akcja SB nie udała się. Głuszczak powiedział, że do odnalezienia pamiętnika nie doszło z prozaicznej przyczyny. "SB uznała, że w zasadzie już osiągnęła cel i zorganizowała sobie imprezę w jednym z krakowskich hoteli. Kiedy zabrakło wódki, Grzegorz Piotrowski, który dowodził grupą (później skazany za zabójstwo ks. Popiełuszki), wszedł do samochodu i rozbił go o latarnię. Wiadomość, że ktoś wysokiej rangi z SB po pijaku spowodował wypadek, natychmiast rozniosła się po Krakowie. Akcję trzeba było odwołać. Ks. Bardecki prawdopodobnie znalazł podrzucony pamiętnik i go spalił" - powiedział Głuszak.

Autorzy poinformowali, że przygotowując publikację, korzystali przede wszystkim z materiałów ze śledztwa ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki z lat 90., w których pojawia się wątek nieudanej prowokacji, a także materiałów Instytutu Pamięci Narodowej. "Przynajmniej trzy czwarte dokumentów, do których dotarliśmy zostały pokazane, opublikowane po raz pierwszy" - powiedział Litka.

Książka wydana przez Wydawnictwo św. Stanisława BM zawiera także relacje z rozmów m.in. z gen. Czesławem Kiszczakiem i gen. Władysławem Ciastoniem oraz byłymi pracownikami "Tygodnika Powszechnego" oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama