Izrael odcina się od świata w czasie rozpoczynającego się w piątek święta Jom Kippur. Nie będą działać lotniska, przejścia graniczne, publiczna komunikacja. W tym Dniu Pojednania wyznawcy judaizmu modlą się i poszczą, a także powstrzymują się od seksu.
Międzynarodowy port lotniczy Ben Guriona pod Tel Awiwem zostanie całkowicie wyłączony z ruchu na półtorej doby - od godz. 13 w piątek aż do 21.30 w sobotę. W tym czasie nie wyląduje na nim żaden samolot, a pierwsze maszyny wystartują nie wcześniej niż godzinę później. Nie będą też działać mniejsze lotniska, np. w Ejlacie i w Hajfie.
Przejścia graniczne z Egiptem i Jordanią również pozostaną zamknięte - od południa w piątek do godz. 21 w sobotę. Także Palestyńczycy nie będą mogli przekraczać kontrolnych punktów na granicach Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu z Izraelem - z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych i humanitarnych.
Izraelskie wojsko i siły bezpieczeństwa będą natomiast pozostawać w stanie wysokiej gotowości, zwłaszcza na północy kraju, gdzie w tym tygodniu doszło do podpalenia meczetu w Zuba-Zangarije w Galilei, co wywołało niepokoje miejscowej ludności arabskiej, oraz już tradycyjnie na Wzgórzu Świątynnym, które góruje nad żydowską Ścianą Płaczu. Izraelskie siły bezpieczeństwa zabraniają w tym czasie przybywać tam na modły arabskim mężczyznom w wieku do 45 lat.
Szczególne środki bezpieczeństwa podejmowane w czasie Jom Kippur mają uzasadnienie w wydarzeniach 1973 roku, kiedy Syria i Egipt uderzyły na Izrael, wykorzystując, że państwo żydowskie obchodziło jedno z najważniejszych swoich świąt. Po początkowych sukcesach arabska koalicja uległa jednak siłom zbrojnym Izraela. Wydarzenia są nazywane przez historyków wojną Jom Kippur.
Jom Kippur jest uznawane za najważniejsze święto żydowskie, ma charakter pokutny. Przez wiele godzin w synagogach trwają nabożeństwa, podczas których następuje publiczne wyznawanie win i grzechów. Wierni modlą się też o Boże miłosierdzie, wspominają zmarłych oraz zburzenie legendarnej świątyni jerozolimskiej (jej pozostałością jest Ściana Płaczu). Na modły przychodzi też wielu ludzi świeckich, którzy na co dzień nie uczestniczą w praktykach religijnych.
Każdy Żyd powinien prosić o przebaczenie tych, których skrzywdził. W czasie Jom Kippur obowiązuje ścisły post. Nie wolno spożywać żadnych pokarmów i napojów. Dyspensę dostają jednak np. kobiety w ciąży, osoby starsze i chore, np. diabetycy. W przypadku pozostałych osób - jak twierdzą lekarze - nie ma przeciwwskazań dla całodobowego postu i praktykowanie go nie powinno powodować negatywnych skutków zdrowotnych.
Przez dobę nie wolno także pracować, myć się, nosić skórzanych butów oraz podejmować współżycia seksualnego.
Żydzi okazujący skruchę, żal za swoje błędy i gotowość do poprawy mogą liczyć na łaskę przebaczenia.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.