Kryzys w Kościele to kryzys modlitwy

„Kryzys w Kościele to dziś przede wszystkim kryzys modlitwy, a Jan Paweł II może nas uczyć odkrywania tajemnicy modlitwy”- zauważył bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Hierarcha przewodniczył wieczorem 9 października Mszy św. koncelebrowanej w koszalińskiej katedrze z okazji XI Dnia Papieskiego.

„Jeżeli dziś mówi się o kryzysie w Kościele, to niewątpliwie w pierwszym rzędzie jest to kryzys modlitwy. Ktoś napisał ‘wypędziliśmy ciszę z naszego życia’. Mamy teraz kłopoty z komunikacją, z wartością słowa, z relacją ponieważ bez ciszy nie można wypowiadać mądrych słów. Bez ciszy nie można zobaczyć swojego wnętrza, nie da się spotkać Boga i wreszcie nie da się zbudować miłości. Dlatego trzeba mówić w Kościele o modlitwie, która odnawia nas, wspólnotę i Kościół.”- podkreślał w homilii ordynariusz i przekonywał, że najważniejszym powołaniem każdego człowieka jest odkrycie i doświadczenie Bożej miłości.

Bp Dajczak powtórzył za kard. Stanisławem Dziwiszem, że Jan Paweł II nie lekceważył żadnych próśb ludzi o modlitwę. „Intencje wypisywane były Ojcu Świętemu na karteczkach i składane na jego klęczniku. Jan Paweł II karmił swoją modlitwę potrzebami ludzi, którzy go o modlitwę prosili. Papież nie zostawiał w tej modlitwie ani trochę miejsca dla siebie. Oddawał się cały modlitwie za świat”- przypomniał bp Dajczak i dodał, że gdyby tak można było powiedzieć o modlitwie rodziców i rodzeństwa, sióstr zakonnych i biskupów to byłoby to cudowne świadectwo.

Po uroczystej Eucharystii odbył się koncert uwielbienia poświęcony pamięci bł. Jana Pawła II w wykonaniu Katedralnej Diakonii Muzycznej pod dyrekcją ks. Arkadiusza Oslisloka oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie pod kierunkiem s. Ewy Barłowskiej SAC. Po koncercie uczestnicy spotkania otrzymali świece, które zapalili przy pomniku bł. Jana Pawła II i wspólnie zaśpiewali „Barkę”.

Przez całą niedzielę wolontariusze i stypendyści Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” kwestowali na rzecz zdolnej i ubogiej młodzieży. Przed koszalińskim ratuszem można było obejrzeć wystawę „Jan Paweł II w Koszalinie”, autorstwa Tadeusza Banacha.

Obchody XI Dnia Papieskiego odbyły się na terenie całej diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Spotkanie modlitewne pod tytułem: „Pamiętamy o Tobie, tak jak Ty pamiętałeś o nas” odbyło się w sobotę w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Białym Borze.
W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pile w niedzielę został poświęcony Tryptyk Fatimski z wizerunkami Matki Bożej Fatimskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego a także obraz św. Józefa. Zostały też wprowadzone uroczyście do parafii relikwie bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny Kowalskiej.

W Drawsku Pomorskim w piątek 7 października zorganizowano czuwanie różańcowe z Janem Pawłem II w parafii św. Pawła Apostoła. Natomiast w niedzielę 9 października młodzież gimnazjalna zaprezentowała montaż słowno- muzyczny tekstów błogosławionego Jana Pawła II, a po każdej Mszy świętej wolontariusze Caritas rozprowadzali „kremówki papieskie”.

Wieczór poezji w wykonaniu koszalińskich poetów odbył się także w parafii pw. św. Marcina w Koszalinie. Tam również w ciągu dnia młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sprzedawała „kremówki papieskie”.

Przed każdą Mszą św. w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie prezentowany był kilkuminutowy film z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze Chełmskie. Po Mszach świętych młodzież z KSM rozprowadzała „kremówki papieskie”, zbierając środki na wyposażenie swojej salki. Od tej niedzieli rozpoczął się cykl katechez przybliżających nauczanie bł. Jana Pawła II. Co miesiąc odbywać się będą spotkania, w ramach których omawiane będą dokumenty papieskie.

Przedstawienie pt. „Dzięki Janowi Pawłowi Wielkiemu zakwitła miłość na wszystkich kontynentach” w wykonaniu Koła Misyjnego Dzieci prezentowane będzie w dniach 24-28 października w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Koszalinie.

Natomiast w sobotę 15 października rozpocznie się XI Bieg Papieski. Jego organizatorami są Złocieniecki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Złocieńcu i parafia pw. św. Jadwigi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
16°C Środa
noc
wiecej »