„Kryzys w Kościele to dziś przede wszystkim kryzys modlitwy, a Jan Paweł II może nas uczyć odkrywania tajemnicy modlitwy”- zauważył bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.
Hierarcha przewodniczył wieczorem 9 października Mszy św. koncelebrowanej w koszalińskiej katedrze z okazji XI Dnia Papieskiego.
„Jeżeli dziś mówi się o kryzysie w Kościele, to niewątpliwie w pierwszym rzędzie jest to kryzys modlitwy. Ktoś napisał ‘wypędziliśmy ciszę z naszego życia’. Mamy teraz kłopoty z komunikacją, z wartością słowa, z relacją ponieważ bez ciszy nie można wypowiadać mądrych słów. Bez ciszy nie można zobaczyć swojego wnętrza, nie da się spotkać Boga i wreszcie nie da się zbudować miłości. Dlatego trzeba mówić w Kościele o modlitwie, która odnawia nas, wspólnotę i Kościół.”- podkreślał w homilii ordynariusz i przekonywał, że najważniejszym powołaniem każdego człowieka jest odkrycie i doświadczenie Bożej miłości.
Bp Dajczak powtórzył za kard. Stanisławem Dziwiszem, że Jan Paweł II nie lekceważył żadnych próśb ludzi o modlitwę. „Intencje wypisywane były Ojcu Świętemu na karteczkach i składane na jego klęczniku. Jan Paweł II karmił swoją modlitwę potrzebami ludzi, którzy go o modlitwę prosili. Papież nie zostawiał w tej modlitwie ani trochę miejsca dla siebie. Oddawał się cały modlitwie za świat”- przypomniał bp Dajczak i dodał, że gdyby tak można było powiedzieć o modlitwie rodziców i rodzeństwa, sióstr zakonnych i biskupów to byłoby to cudowne świadectwo.
Po uroczystej Eucharystii odbył się koncert uwielbienia poświęcony pamięci bł. Jana Pawła II w wykonaniu Katedralnej Diakonii Muzycznej pod dyrekcją ks. Arkadiusza Oslisloka oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie pod kierunkiem s. Ewy Barłowskiej SAC. Po koncercie uczestnicy spotkania otrzymali świece, które zapalili przy pomniku bł. Jana Pawła II i wspólnie zaśpiewali „Barkę”.
Przez całą niedzielę wolontariusze i stypendyści Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” kwestowali na rzecz zdolnej i ubogiej młodzieży. Przed koszalińskim ratuszem można było obejrzeć wystawę „Jan Paweł II w Koszalinie”, autorstwa Tadeusza Banacha.
Obchody XI Dnia Papieskiego odbyły się na terenie całej diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Spotkanie modlitewne pod tytułem: „Pamiętamy o Tobie, tak jak Ty pamiętałeś o nas” odbyło się w sobotę w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Białym Borze.
W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pile w niedzielę został poświęcony Tryptyk Fatimski z wizerunkami Matki Bożej Fatimskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego a także obraz św. Józefa. Zostały też wprowadzone uroczyście do parafii relikwie bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny Kowalskiej.
W Drawsku Pomorskim w piątek 7 października zorganizowano czuwanie różańcowe z Janem Pawłem II w parafii św. Pawła Apostoła. Natomiast w niedzielę 9 października młodzież gimnazjalna zaprezentowała montaż słowno- muzyczny tekstów błogosławionego Jana Pawła II, a po każdej Mszy świętej wolontariusze Caritas rozprowadzali „kremówki papieskie”.
Wieczór poezji w wykonaniu koszalińskich poetów odbył się także w parafii pw. św. Marcina w Koszalinie. Tam również w ciągu dnia młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sprzedawała „kremówki papieskie”.
Przed każdą Mszą św. w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie prezentowany był kilkuminutowy film z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze Chełmskie. Po Mszach świętych młodzież z KSM rozprowadzała „kremówki papieskie”, zbierając środki na wyposażenie swojej salki. Od tej niedzieli rozpoczął się cykl katechez przybliżających nauczanie bł. Jana Pawła II. Co miesiąc odbywać się będą spotkania, w ramach których omawiane będą dokumenty papieskie.
Przedstawienie pt. „Dzięki Janowi Pawłowi Wielkiemu zakwitła miłość na wszystkich kontynentach” w wykonaniu Koła Misyjnego Dzieci prezentowane będzie w dniach 24-28 października w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Koszalinie.
Natomiast w sobotę 15 października rozpocznie się XI Bieg Papieski. Jego organizatorami są Złocieniecki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Złocieńcu i parafia pw. św. Jadwigi.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.