Reklama

Dzień solidarności z Kościołem

Światowy Dzień Misyjny, przypadający 23 października, to dzień solidarności misyjnej w Kościele powszechnym - powiedział dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Reklama

Zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony pod hasłem: "Idźcie i głoście!". Ma to kluczowe znaczenie dla misji - podał na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie ks. Atłas.

"Papież Benedykt XVI zwraca uwagę na to, że Ewangelia jest darem, którym trzeba się dzielić. Ojciec Święty w orędziu przypomina, że głoszenie Ewangelii to najcenniejsza posługa, jaką Kościół może ofiarować ludzkości i każdej poszczególnej osobie" - powiedział ks. Atłas, nawiązując do orędzia Benedykta XVI na 85. Światowy Dzień Misyjny.

Benedykt XVI podkreśla, że działalność ewangelizacyjna Kościoła w świecie nie może być jednorazowym zrywem ani jedną z wielu rodzajów czynności duszpasterskich. "Dzień Misyjny nie jest odosobnioną chwilą w ciągu roku, ale cenną okazją do refleksji nad tym, czy i jak odpowiadamy na powołanie misyjne" - napisał papież w orędziu.

Przeczytaj papieskie orędzie misyjne

Zdaniem ks. Atłasa, papieskie wezwanie stanowi rodzaj "misyjnego rachunku sumienia", bo - jak wskazuje Benedykt XVI - "nie możemy być spokojni, jeśli pomyślimy, że po dwóch tysiącach lat wciąż są narody, które nie znają Chrystusa i nie słyszały jeszcze jego orędzia zbawienia. Co więcej, powiększa się też rzesza osób, którym wprawdzie była głoszona Ewangelia, ale zapomniały o niej i oddaliły się od niej, nie utożsamiając się już z Kościołem".

Ks. Atłas poinformował, że w Niedzielę Misyjną w kościołach przeprowadzana będzie zbiórka na wspólny Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary. Dodał, że zbiórka pieniężna będzie prowadzona w kościołach całego świata, nie tylko w krajach misyjnych. Ze środków tych korzystają wierni, katecheci i księża na misjach, czyli na terenach podległych Kongregacji Ewangelizacji Narodów (są to z reguły miejsca pierwszej ewangelizacji).

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, ks. Bogdan Michalski poinformował, że PDRW z Polski w bieżącym roku przekazało na pomoc misji ponad 1,1 mln dolarów. Dodał, że wpłaty z Niedzieli Misyjnej 2010 roku stanowią 90 proc. tej sumy, pozostała część pochodzi od indywidualnych ofiarodawców.

Zebrane w ubiegłym roku w Niedzielę Misyjną pieniądze - jak podkreślił ks. Michalski - zostały przekazane na realizację projektów w Republice Demokratycznej Konga (21 projektów), Ugandzie (51 projektów), Rosji (2 projekty), Turkmenistanie (2 projekty), Uzbekistanie (2 projekty) i Azerbejdżanie (5 projektów).

Jak dodał, Niedziela Misyjna często jest utożsamiana z pomocą dla misjonarzy lub wprost dla polskich misjonarzy lub zakonu misyjnego. Tymczasem - wyjaśnił - tego rodzaju pomoc jest organizowana w II Niedzielę Wielkiego Postu. "Światowy Dzień Misyjny jest wyrazem jedności i odpowiedzialności wszystkich katolików za dzieło misyjne Kościoła. Odbiorcami pomocy są konkretne kraje misyjne. Jeśli pracują w nich polscy misjonarze, to też korzystają z tej pomocy" - zapewnił ks. Michalski.

W 94 krajach na całym świecie pracuje obecnie 2164 polskich misjonarzy.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez papieża Piusa XI w 1926 roku na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama