Libia: Syn Kadafiego w ręce MTK?

Syn zabitego w zeszłym tygodniu przywódcy Libii Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, oraz były szef wywiadu Abdullah al-Senussi zaproponowali, że oddadzą się w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze - poinformowały w środę nowe władze Libii.

MTK nie potwierdził jednak tych doniesień. Nadal są one sprawdzane. "Na razie nie możemy potwierdzić tych informacji. Próbujemy skontaktować się z Narodową Radą Libijską (NRL)" - powiedział rzecznik MTK Fadi El Abdallah.

Saif al-Islam oraz al-Senussi, poszukiwani za zbrodnie przeciw ludzkości, "proponują, że oddadzą się w ręce Hagi" - powiedział w rozmowie z agencją Reutera jeden z dowódców NRL Abdel Madżid Mlegta, powołując się na źródła wywiadowcze.

Wynika z nich, że syn obalonego dyktatora i były szef wywiadu próbują za pośrednictwem sąsiedniego państwa wynegocjować porozumienie z MTK. Mlegta nie powiedział jednak, o jaki kraj chodzi.

Według Mlegty, obaj doszli do wniosku, że nie będą bezpieczni ani w Libii, ani też w Algierii czy Nigrze. W tych dwóch krajach schronienie znaleźli członkowie rodziny pułkownika Kadafiego oraz przedstawiciele jego reżimu.

Mlegta dodał, że Niger żąda zbyt dużej sumy w zamian za przyjęcie Saifa al-Islama i al-Senussiego.

Według anonimowego przedstawiciela NRL, cytowanego we wtorek przez agencję Reutera, obaj ukrywają się na południe od libijskiego miasta Ghat, leżącego przy granicy z Algierią.

Syn obalonego dyktatora i były szef wywiadu są poszukiwani listem gończym przez MTK i Interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości. MTK nakazy aresztowania Kadafiego, Saifa al-Islama oraz al-Senussiego wydał 27 czerwca, a 9 września zrobił to też Interpol.

W ubiegły czwartek obie instytucje wezwały syna byłego dyktatora, aby się poddał, i oświadczyły, że zapewnią mu bezpieczny transport do Hagi, gdzie mieści się siedziba MTK.

Saif al-Islam był uważany za następcę Muammara Kadafiego. Studiował w London School of Economics. Kiedyś postrzegano go jako "możliwą do zaakceptowania twarz libijskiego reżimu", ale gdy wybuchło powstanie, groził przeciwnikom ojca ciężkimi konsekwencjami, jeśli antyreżimowe protesty nie ustaną.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LIBIA, OPIS, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Środa
rano
21°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
20°C Czwartek
noc
wiecej »