Fotografie przedstawiające kulturę materialną prawosławia w Polsce, m.in. architekturę i wnętrza cerkwi, a także obrzędy religijne, duchowieństwo i wiernych zostały pokazane na wystawie "Kolory prawosławia. Polska". Otwarto ją w czwartek w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.
Organizatorem wystawy jest serwis OrthPhoto. Dotychczas serwis zorganizował wystawy dotyczące prawosławia na całym świecie oraz monastycyzmu w różnych krajach.
Na wystawie prezentowanych jest 200 zdjęć blisko 60 autorów, wybranych spośród 55 tys. fotografii, które znajdują się w serwisie portalu internetowego orthphoto.net. Są to zarówno zdjęcia profesjonalistów, jak i amatorów.
"W tym roku chcieliśmy jak najszerzej zaprezentować odbiorcom temat prawosławia w Polsce: jego społeczność, specyfikę i koloryt. Pokazać to szczególnie osobom z Polski zachodniej, bo tam jest najmniej osób prawosławnych, a później także ludziom z innych krajów" - wyjaśnił koordynator serwisu Orthphoto, Aleksander Wasyluk.
W przyszłym roku wystawa ma być prezentowana m.in. w Tarnowie, Lublinie i Łodzi, w planach jest także pokazanie jej w jednym z miast w Grecji.
Wasyluk powiedział, że wystawa nie ogranicza się tylko do fotografii prawosławia na Podlasiu, gdzie żyje najliczniejsza grupa wiernych. To także zdjęcia z innych regionów Polski, jak np. fotografie cerkwi w Warszawie, Krynicy Zdroju czy Radomiu.
Jednak najwięcej zdjęć dotyczy świątyń i obrzędów religijnych w województwie podlaskim. Są to fotografie licznych drewnianych cerkiewek i kaplic na wsiach, m.in. stojący na uboczu skit (pustelnia) w Odrynkach, kaplica na Świętej Górze Grabarce, a także zdjęcia świątyń w Białymstoku, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Są również fotografie monasterów, m.in. męskiego w Supraślu i żeńskiego w Wojnowie.
Duża część fotografii pokazuje sierpniowe obchody święta Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce, na które przybywa najwięcej wiernych. Święto poprzedzone jest pielgrzymkami z różnych miast, m.in. z Białegostoku. Na wystawie są zdjęcia pielgrzymów niosących na swoich ramionach krzyże, a także fotograficzne portrety młodych pątników.
Na wystawę złożyły się również fotografie z innych uroczystości, jak coroczna pielgrzymka młodzieży do Zwierek, gdzie odbywają się uroczystości ku czci św. Gabriela, patrona młodzieży. Na jednej z fotografii są mniszki, które na swoich ramionach niosą srebrną trumienkę, w której spoczywają relikwie świętego.
Wśród prezentowanych zdjęć są również portery hierarchów, mnichów i mniszek. Jedni uchwyceni zostali w momencie modlitwy, inni podczas wykonywania codziennych czynności, jak sianokosy czy przeprawa łódką przez rzekę do małej kapliczki.
Jest też portret abp Mirona, zwierzchnika ordynariatu prawosławnego w Wojsku Polskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Pokazana jest także fotografia arcybiskupa Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski, który trzyma za rękę uśmiechającą się do niego małą dziewczynkę.
Wystawę "Kolory prawosławia. Polska" honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Liczba prawosławnych w Polsce nie jest dokładnie znana. Hierarchowie Cerkwi szacują, że wiernych jest w kraju 550-600 tys., z czego połowa mieszka w województwie podlaskim. (PAP)
swi/ rof/ hes/
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.