Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Teofila Wilskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Biskup, który ukończył 75 lat, godnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę - poinformowała PAP w poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Biskup Wilski był pierwszym biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Posługę pasterską rozpoczął w maju 1995 roku. Jako motto biskupiej posługi wybrał słowa "Służyć ojcostwu Boga" (Paternitati servire Dei). W ubiegłym roku świętował 15-lecie święceń biskupich i jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
Ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała podkreślił, że bp. Wilski "pozwolił się poznać swoją pełną miłości gorliwością, życzliwością, dobrocią, cierpliwością, oddaniem i kompetencją - przede wszystkim jednak głęboką wiarą i modlitwą połączoną z ofiarą cierpienia".
Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia prezbiteratu otrzymał w katedrze gnieźnieńskiej 11 czerwca 1960 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Przez dwa lata był wikariuszem w parafii Kcynia koło Nakła. Potem rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem z teologii w 1968 roku. Rozpoczął wykłady w seminarium duchownym i pracę w kurii jako notariusz. W 1982 r. został ojcem duchownym w seminarium, a sześć lat później - rektorem. Wówczas związał się z Drogą Neokatechumenalną. Sakrę biskupią otrzymał 8 maja 1995 roku z rąk abp. Jerzego Stroby.
Biskup Teofil Wilski należy do najwybitniejszych w Polsce teologów zajmujących się tematyką Trójcy Świętej. Od 15 maja 1995 roku pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji kaliskiej. Dzięki jego inicjatywie w roku 2002 powstało Apostolstwo Modlitwy w intencji rodzin. W Konferencji Episkopatu Polski współprzewodniczył pracom Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. (PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.