Na wołżańskiej wyspie Swijażsk niedaleko Kazania w Tatarstanie odsłonięto pomnik ofiar prześladowań stalinowskich. Masowe groby rozstrzelanych przez NKWD w roku 1940 odnaleziono przed rokiem w trakcie prac restauratorsko-konserwatorskich miejscowego monasteru Zaśnięcia Matki Bożej
Data dnia pamięci ofiar totalitaryzmu w Rosji zbiega się z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Pomnik na wyspie Swijażsk przedstawia kratę łagierną oraz postać więźnia- łagiernika w okularach, wypuszczającego w niebo gołąbka. Całość wmontowana jest w dwumetrową płytę z białego marmuru. Symbolizuje zwycięstwo ducha ludzkiego nad zniewoleniem zewnętrznym.
Z rozkazu Stalina, w latach 30. ubiegłego wieku w ZSRR dokonano masowych aresztowań i egzekucji ludzi oskarżanych o sprzeciwianie się władzy. Prześladowania i zbrodnie ludobójstwa kontynuowano do końca życia Stalina, a w mniejszej, ale i tak bardzo dużej skali, także po jego śmierci. Moment kaźni na wyspie Swijażsk zbiega się czasowo z mordami na polskich oficerach, policjantach i zwykłych obywatelach w roku 1940. Rozrzucone po całym obszarze byłego ZSRR miejsca masowych rozstrzeliwań nowych męczenników za wiarę, prostych, niewinnych obywateli różnych narodowości, świadczą o strachu władzy przed własnym społeczeństwem.
Nie można zapomnieć o grobie ostatniego komendanta głównego AK pochowanego w zbiorowej mogile moskiewskiego cmentarza Dońskiego, gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” oraz towarzysza jego niedoli, zastępcy Delegata Rządu na Kraj, Stanisława Jasiukowicza „Opolskiego”. Obaj zostali skazani na wieloletnie więzienie w słynnym procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Uwierzyli oni zapewnieniom przedstawicieli „wyzwoleńczej” Armii Czerwonej, że zaproszono ich na uczciwe negocjacje, a tymczasem zostali podstępnie zwabieni w pułapkę, z której już się nie wydostali. Dzisiaj na ich grobach, tak jak na mogiłach zamordowanych w Twerze i pogrzebanych w Miednoje, modlili się, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pracownicy Ambasady RP w Moskwie oraz młodzież ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy polskiej ambasadzie.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.