Europosłowie rządzących na Węgrzech partii: konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) nie poparli środowej rezolucji PE w sprawie Polski, bo uznają za niedopuszczalne ingerowanie Brukseli w wewnętrzne sprawy narodowe.
Środowe głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce pokazuje, że Parlamencie Europejskim może nie być wystarczającej większości, aby uruchomić art. 7 unijnego traktatu wobec naszego kraju.
Prócz sytuacji Trybunału Konstytucyjnego i reformy sądownictwa, Parlamentowi Europejskiemu nie podoba się w Polsce także... brak darmowej antykoncepcji oraz wydawanie pigułek "dzień po" tylko na receptę. Wzmianka o tym znalazła się w uchwalonej dziś rezolucji PE.
Europosłowie PSL nie wzięli udziału w głosowaniu nad rezolucją Parlamentu Europejskiego dotycząca Polski; PO podzieliła się w tej sprawie, a PiS było przeciw - wynika z informacji zebranych przez PAP.
PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.
Działania Komisji Europejskiej, która nie chce dialogu z Polską, tylko stawia ultimatum, są bezprawne - oświadczył w środę w czasie debaty w PE szef delegacji PiS Ryszard Legutko. Po tym wystąpieniu europosłowie tego ugrupowania opuścili salę plenarną.
Władze Polski powinny przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego, dostosować prawo o sądach powszechnych do standardów UE i znieść wpływ ministra sprawiedliwości na nominacje prezesów sądów - mówił wiceszef KE Frans Timmermans w PE.
W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata i głosowanie nad projektem rezolucji w sprawie praworządności w Polsce. W projekcie europosłowie chcą, by komisja sprawiedliwości PE przygotowała raport na temat rządów prawa w Polsce.
Jedna osoba straciła życie, a 14 odniosło obrażenia na skutek pożaru, jaki w nocy z wtorku na środę wybuchł w ośrodku dla osób starających się o azyl w Bambergu na północy Bawarii - poinformowała niemiecka policja. Przyczyny pożaru jeszcze nie ustalono.
Zgodnie z opublikowaną we wtorek w "Clinical Psychological Science" analizą w latach 2010-2015 w USA wzrosła liczba samobójstw wśród nastolatków. Zdaniem autorów może być to powiązane z rosnącą popularnością mediów społecznościowych w tym samym czasie.