Ukraińscy grekokatolicy także podczas wojny pielgrzymują do swojego największego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy. Dziś przypada coroczna kulminacja uroczystości w tym miejscu. Wyjątkowość wydarzenia podkreśla nie tylko kontekst rosyjskiej inwazji, ale także niedawny wybór opiekuna sanktuarium, ks. Wołodymyra Firmana, na biskupa pomocniczego w tamtejszej eparchii. Ponadto z miejscowymi młodymi spotkał się posługujący w Lizbonie kardynał nominat Américo Manuel Alves Aguiar.
Sztuczna inteligencja (AI) przewyższy ludzką "mniej więcej do 2029 roku", przewiduje Elon Musk. Założyciel Tesli poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że doprowadzi do tego jego nowa firma xAI.
„Są tacy ludzie – których znamy – którzy dbają o swoich bliskich. Ale słyszymy też o tych, co wyjechali za granicę. Zostawili dziadka, babcię i starsze osoby czują się opuszczone” – tak o sytuacji na Ukrainie mówi s. Marta Meshko. Zakonnica podkreśla w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, jak bardzo ciężar wojny dotyka ludzi w podeszłym wieku. Rosyjska inwazja na ich ojczyznę dokłada im bowiem nowych trudności, a przecież często i bez tego zmagają się oni z chorobami czy osamotnieniem.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol zapowiedział w sobotę w Kijowie, że jego kraj zwiększy w bieżącym roku pomoc dla Ukrainy. Wartość wsparcia będzie wynosić w br. 150 mln USD - mówił prezydent na konferencji prasowej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol przebywa w sobotę z niezapowiedzianą wcześniej wizytą na Ukrainie; jest to jego pierwsza podróż do tego kraju. Przywódca Korei Płd. odwiedził Buczę i Irpień pod Kijowem - podała południowokoreańska agencja Yonhap.
"Tysiąc ton śmieci na ulicach w Rzymie", "Wieczne Miasto stolicą odpadów i hańby rządzących nim demokratów" - to nagłówki z włoskiej prasy, opisującej kryzys śmieciowy oraz liczne niedogodności, z jakimi na co dzień muszą borykać się rzymianie i setki tysięcy turystów z całego świata. W ogniu krytyki znalazł się burmistrz Rzymu, Roberto Gualtieri z opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej.
Szwedzkie wojsko może zostać skierowane przez NATO do ochrony polskiej granicy z Rosją lub krajów bałtyckich, aby wzmocnić flankę wschodnią - mówi PAP politolog prof. Malena Britz ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
Armia ukraińska kontynuowała 14 lipca kontrofensywę w zachodniej części obwodu zaporoskiego i według źródeł ukraińskich przesunęła się o ponad 1,7 km na jednym z odcinków - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).