"Przyszli do mnie mieszkańcy i powiedzieli, że doszło do katastrofy morskiej i na brzeg płyną do nas ludzie; poszedłem do kościoła i otworzyłem go dla rozbitków" - tak w rozmowie z PAP wspomina katastrofę statku Costa Concordia przed 10 laty u brzegów włoskiej wyspy Giglio ówczesny proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Lorenzo Pasquotti.
Minęło 85 lat od założenia w Chicago Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA). Znalazły się w nim skarby polskiej kultury, sztuki i historii. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 12 stycznia 1937 roku z udziałem przedstawicieli rządu RP.
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly rozmawiała w środę z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą, ponawiając zapewnienia o wsparciu Kanady. Był to już drugi kontakt oficjalnych przedstawicieli obu państw po wtorkowej rozmowie premiera Kanady Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Uganda ponownie otworzyła w poniedziałek szkoły. Lockdown edukacyjny trwał praktycznie dwa lata, od czasu wprowadzenia go w marcu 2020 r. Część dzieci może nie wrócić do szkół.
Rodzina należy do odizolowanego plemienia, które dopiero niedawno zaczęło mieć kontakty ze społeczeństwem w brazylijskim stanie Pará. Syn z ojcem dotarli do lekarzy w sercu lasu.
Wciąż ważą się losy jego występu na Australian Open. Okazuje się, że m.in w jego deklaracjach podano nieprawdziwe informacje.
Czołowi brytyjscy i amerykańscy naukowcy uważali za prawdopodobne, że koronawirus SARS-CoV-2 przypadkowo wyciekł z laboratorium w Chinach, ale obawiali się, że badanie tej hipotezy zaszkodzi nauce w tym kraju - wynika z ich maili, które opisuje w środę "Daily Telegraph".
Mieszkańcy Quebecu, którzy nie chcą się szczepić przeciw Covid-19 mimo braku ważnych powodów medycznych, zapłacą specjalny podatek - ogłosił we wtorek premier tej kanadyjskiej prowincji Francois Legault. Ok. 10 proc. mieszkańców Quebecu jest niezaszczepionych.
Szkielet kobiety wyposażonej na "ostatnią drogę" m.in. w złoty pektorał i lusterko z brązu odkrył polsko-rosyjski zespół archeologów wewnątrz dużego kurhanu sprzed ok. 2,5 tys. lat. Badania prowadzono na Syberii, w miejscu znanym jako "syberyjska Dolina Królów".
We wtorek w obecności przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przeprowadzona została ostateczna próba nowego rodzaju pocisku hipersonicznego, która zakończyła się powodzeniem - ogłosiła w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.