Nie zrażają się spojrzeniami zza firanki czy brakiem czasu na rozmowę. - A mogę się za ciebie pomodlić? - pytają po prostu. Bywa, że to otwiera drzwi i serca.
„Modlimy się o pokojowe wybory. Pamiętajcie, że życie trwa przed, w trakcie, i po wyborach” – wskazuje w imieniu katolickich hierarchów z Zimbabwe bp Rudolf Nyandoro. Mieszkańcy tego afrykańskiego kraju idą dzisiaj do urn. Od ponad 40 lat u władzy pozostaje tam jedna partia polityczna, ZANU-PF. Jednak już w poprzednich wyborach, które były pierwsze od odsunięcia od władzy wieloletniego prezydenta, Roberta Mugabe, główne ugrupowanie opozycyjne zdobyło aż 44 proc.
Papież Franciszek na audiencji kontynuował cykl katechez o gorliwości apostolskiej. Dziś skierował spojrzenie uczestników na dwie Ameryki – tam ewangelizacja ma wiecznie żywe źródło w meksykańskim Gaudalupe. Jak wskazywał, w sanktuariach maryjnych każdy czuje się jak w domu, bo są one domem naszej Matki i doświadcza tęsknoty za miejscem, gdzie przebywa Matka, za niebem.
Ponad 70 osób zginęło w ostatnich tygodniach w walkach pomiędzy grupami plemiennymi w prowincji Enga, na północy Papui Nowej Gwinei. Premier kraju, James Marape, określił trwające zamieszki jako terroryzm "domowy".
To długo oczekiwany film inspirowany wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z największych polskich bohaterów.
Zamordowana w czasie niemieckiej okupacji za ukrywanie Żydów rodzina Ulmów - Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci - zostanie beatyfikowana 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Według jedynie szacunkowych obliczeń od 300 do ponad 1500, a być może więcej - taka jest liczba Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej za ratowanie życia Żydów.
Papież Franciszek zachęcił Polaków, by byli świadkami miłości wobec bliźnich, zwłaszcza ludności ukraińskiej. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie przypomniał wiernym o cierpieniu Ukraińców.
Niedawne ataki na chrześcijan w prowincji Pendżab na wschodzie Pakistanu, podczas których tłumy napastników powoływały się na Ustawę o Bluźnierstwie, stały się okazją do przypomnienia jej i jej skutków prawnych. Agencja Reutera w swojej kolumnie „Weryfikacja faktów” (Factbox) z 17 sierpnia przedstawiła tę skomplikowaną sytuację. Autor – ekspert m.in. od spraw pakistańskich Asif Shahzad stwierdził, że „w rzeczywistości nikt w Pakistanie nie zginął z powodu kary śmierci za bluźnierstwo (…) a ataki na mniejszości społeczne (zwłaszcza chrześcijan, w których nieraz giną ludzie) wcale nie wynikają ze stosowania tych przepisów”.
„Pomagajmy na miejscu, bo jest to pomoc najbardziej efektywna. Przed prawem do emigracji jest prawo do pozostania. Słuchajmy tych, którzy potrzebują wsparcia. Dbajmy, by dzieci nie wypadły z systemu edukacji” – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W trakcie konferencji naukowej, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, wyjaśniał na czym polega mądra pomoc.
Z dniem 1 września br. Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) przejdzie na kalendarz gregoriański lub – jak nazywają to chrześcijanie tradycji wschodniej – nowojuliański, zwany też „nowym stylem”. Oznacza to, że nieruchome święta kościelne z Bożym Narodzeniem na czele będą odtąd obchodzone razem z katolikami łacińskimi i protestantami.