"Oni bywają jak ptaki"

- Muszę być dyspozycyjny - mówi duszpasterz Romów.

Duszpasterz musi być dyspozycyjny, bo Romowie bywają nieuchwytni jak ptaki – uważa krajowy kapelan Cyganów ks. Stanisław Opocki, który uczestniczy w Międzynarodowych Spotkaniach Cygańskich Romane Dyvesa w Gorzowie Wielkopolskim. Rozpoczęta 5 lipca czterodniowa impreza zakończy się koncertem galowym, w którym wystąpią artyści z Rumunii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Czech, Rosji i Niemiec.

Polskę reprezentować będzie Zespół „Terno” pod kierunkiem Edwarda Dębickiego, inicjatora romskiego festiwalu.

Od ponad 25 lat cygańskimi rodzinami opiekuje się ks. Stanisław Opocki – krajowy duszpasterz Romów.
Ks. Opocki uczestniczył 6 lipca w romskim plenerze nad Wartą. Romowie przygotowali pokaz i warsztaty taneczne, zaprezentowali wystawę cygańskich strojów, nad brzegiem rzeki pasły się konie i rozstawione były namioty oraz autentyczny tabor, do którego najchętniej wchodziły dzieci. Częstowali cygańskim gulaszem i kiełbasą.

W rozmowie z KAI, ks. Opocki powiedział, że przez ponad 25 lat utworzył 33 klasy romskie, w których uczyli się Cyganie oraz ich dzieci. Teraz jest lepiej i łatwiej ale były czasy wielkiego analfabetyzmu. W szkole Romowie uczyli się czytać i pisać oraz prosperować w społeczeństwie.

„Takie okazyjne spotkania personalne jak dzisiejsze są bardzo ważne. Romowie są czasem nieuchwytni jak ptaki, dlatego duszpasterz musi być dyspozycyjny. Ja tu jestem, rozmawiam o życiu religijnym, zachęcam do zawierania małżeństw i chrztów. Zachęcam do uczestniczenia w pielgrzymkach” – powiedział kapelan Cyganów, który zapewnił, że Cyganie darzą go dużym autorytetem.

Michaił Witt ze Szwecji w rozmowie z KAI powiedział, że symbol Boga u Cyganów był zawsze. W każdym taborze przed świętym obrazem Romowie się modlili. Podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze inaugurującej spotkania cygańskie, artysta śpiewem i grą na gitarze dziękował Janowi Pawłowi II za wyniesienie na ołtarze bł. Zefiryna – patrona Cyganów.

Artysta powiedział, że w cygańskich rodach zajęciem mężczyzny była muzyka oraz kotlarstwo, czyli naprawa i ocynowywanie garnków. W tym działaniu Cyganie są doskonałymi fachowcami. Naukę gry i śpiewu pobierali w domu, muzykę mają we krwi – twierdzi artysta.

Witt Michaił urodził się w Warszawie w 1946 r. W XIX w. rodzina jego przybyła z Węgier do Rosji, tam przodkowie śpiewali i grali w ogrodach cara. Następnie ród przybył do Polski. „Chociaż od wielu lat mieszkam w Szwecji, serce mam w Polsce”– powiedział Rom.

W tym roku festiwal przybrał nowocześniejszą formę, dzięki Manuelowi Dębickiemu, synowi Edwarda i Ewy Dębickich. Młody współorganizator spotkań cygańskich zapoczątkował wieczór muzyki klubowej dla młodego pokolenia. Jego zamysłem jest pokazanie klasyki cygańskiej, a także innych gatunków muzycznych m.in. rytmów młodzieżowych. „Chcę aby ludzie nie tylko oglądali, ale także się bawili, to będzie wielka cygańska dyskoteka na świeżym powietrzu” – powiedział Manuel Dębicki.

Wieczór cygańskiej muzyki klubowej odbędzie się 7 lipca na zrewitalizowanym gorzowskim bulwarze nad Wartą. Festiwal zakończy się Koncertem Galowym cygańskich zespołów 8 lipca w amfiteatrze, który poprowadzi Krzysztof Tyniec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »